Bydlení

1. dubna 2020 12:30

Markéta Zídková

Barvení vajec 5krát jinak. Letos to zkuste netradičně

Už vás nebaví polepovat obarvená vajíčka koupenými obtisky, případně máte pocit, že i toho barvení v cibuli už bylo dost a chtěli byste vyzkoušet něco nového? S experimenty můžete začít hned, postačí například běžná potravinářská barva – čím déle je v ní vajíčko ponořeno, tím je jeho odstín sytější, když si tohle uvědomíte, můžete postupným namáčením jednoduše vytvořit na vajíčku krásné barevné efekty. Zdobit ale můžete také lihovým fixem.

Už vás nebaví polepovat obarvená vajíčka koupenými obtisky, případně máte pocit, že i toho barvení v cibuli už bylo dost a chtěli byste vyzkoušet něco nového? S experimenty můžete začít hned, postačí například běžná potravinářská barva – čím déle je v ní vajíčko ponořeno, tím je jeho odstín sytější, když si tohle uvědomíte, můžete postupným namáčením jednoduše vytvořit na vajíčku krásné barevné efekty. Zdobit ale můžete také lihovým fixem, hedvábnou kravatou nebo dokonce lakem na nehty.

(bras)

Vejce oháknutá do hedvábí

Tento způsob barvení je velice efektní, ale poněkud náročný na materiál. Potřebovat totiž budete vhodně vzorované 100% hedvábí – použít můžete kravaty nebo šátky a šálky, o které už nikdo nestojí. Dál budete potřebovat kus bílého plátna, nitě, ocet a samozřejmě vejce, ideálně bílá. Připravte si kousky hedvábí lícovou stranu nahoru (kravaty musíte nejdříve rozpárat a zbavit podšívky) a vejce do nich zabalte, snažte se, aby látka neodstávala a bylo na ní co nejméně záhybů. Látku ještě pevně omotejte nití a celé vložte do kousku bílého plátna, který nahoře zajistíte gumičkou. Takto obalená vajíčka vložte do hrnce s vodou a octem (na litry vody asi 5 lžic octa) a velice zvolna vařte 20 minut. Vejce začněte vybalovat, až když úplně vychladnou.

Kraslice podle Alisy

Opravdu jednoduchý způsob barvení vajec přináší na svém blogu učitelka Alisa. Potřebovat budete pouze vyfouknutá vejce a lihový fix. A pak samozřejmě trochu času a náladu na tvoření. Vycházet můžete z jejích předloh, ale pokud máte dostatek invence, zkuste vlastní originální vzory. K Velikonocům se samozřejmě báječně hodí motivy květin a lístků, ale tím se ve svém rozmachu rozhodně nenechte omezovat. Pokud nevěříte svým kreslířským schopnostem, zkuste to úplně jednoduše – i obyčejné puntíky, proužky nebo například včelí plástve budu na vajíčku vypadat efektně.

Krajkované kraslice

Toužíte-li letos spíše po něčem romantičtějším, zkuste barvení přes krajku. Připravte si uvařená vejce, potravinářskou barvu a hlavně materiál, díky kterému vykouzlíte něžný krajkový efekt. Nejlépe poslouží zbytky bílých krajkovaných látek, třeba ze záclony nebo z ubrusu. Pokud jste doma nic vhodného nenašli, můžete nakoupit různě široké kousky krajkových stužek. Krajku nastříhejte na obdélníčky, do kterých vejce celé zabalte, proužek stužky okolo vajíčka jenom obtočte. Pevně připevněte nití nebo tenkou gumičkou. Aby byl vzorek na vajíčku co nejzřetelnější, použijte ještě horký barevný roztok a do něj přimíchejte čtyři lžíce octa. Vejce ponořte zhruba na pět minut, poté krajku opatrně odstraňte a vajíčka osušte papírovou utěrkou.

Vajíčka zdobená lakem na nehty

Tento způsob barvení je opravdu nenáročný, nepotřebujete žádný zvláštní materiál ani velkou zručnost. Postačí různé zbytky laků na nehty, ideální by byla jasně žlutá nebo zelená, ale pracovat můžete klidně s tím, co najdete. Dál si připravte plastový kelímek, párátka a odlakovač na umazané ruce. Voda, ve které budete barvit, by měla mít pokojovou teplotu, takže ji nalijte do kelímku s dostatečným předstihem. Pak už můžete čarovat s barvami – do vody po kapkách přidávejte jednotlivé laky na nehty, párátkem je trochu promíchejte, vytvoříte tak neopakovatelný barevný efekt. Ponořte polovinu vajíčka, nechte ji zaschnout a potom opakujte, aby se obarvil i zbytek skořápky.

Kropenatá vajíčka

Tyhle kraslice vypadají skvěle, jsou to taková přerostlá křepelčí vajíčka. Pokud zvolíte tuto techniku, nemusíte lítat po supermarketech a shánět bílá vejce, použijte hnědá vajíčka, které už nemusíte barvit. Správný základový modrý odstín získáte tak, když smícháte trochu modrého a zeleného potravinářského barviva. Flíčky vytvoříte pomocí tmavě hnědé barvy, do které namočíte vyřazený kartáček na zuby. Palcem přejeďte přes štětiny kartáčku tak, že vajíčko ze všech stran postříkáte. Pak už jenom nechte zaschnout.

Sdílejte článek

Přečtěte si také