reklama

Oblíbená psí plemena britské královské rodiny jsou corgi, kokr, kavalír i Jack Russell teriér

Simona Sedláčková
5. května 2021
Královna Alžběta II. je nadšenou obdivovatelkou jedinečné psí rasy corgi, ale zdaleka není v královské rodině jediná, kdo na psy nedá dopustit. Její syn, princ Charles a jeho žena Camilla mají v oblibě nespoutanou rasu Jack Russell teriér a princ William a jeho manželka Kate milují kokršpaněly. Jaká jsou tahle psí plemena, která mají v Anglii i svůj původ?
reklama

Královna Alžběta II.

Není žádné tajemství, že královnu Alžbětu II. téměř celý život doprovázejí roztomilí psíci plemene welsh corgi pembroke. Prvního dostala k18. narozeninám od svých rodičů. Byla to fenka jménem Susan.

Welsh Corgi Pembroke

Na první pohled vypadají Welsh Corgi Pembroke jako liška bez ocasu. Toto honácké plemeno pochází zjižního Walesu a bylo vyšlechtěno jako pomocník pro farmáře. I když byste to do psíků na krátkých nožkách svěčným roztomilým úsměvem asi neřekli, jsou velmi rychlí, hbití a plní energie. Jsou to psi velmi inteligentní svlídnou povahou, kteří milují i malé děti.

Princezna Margaret

Sestra královny Alžběty II. princezna Margaret kromě jezevčíkůmilovala i kavalíry. Tedy psíky vznešeného původu, plemeneCavalier King Charles spaniel. Toto plemeno k anglické královské rodině patřilo už vdávné minulosti a dodnes mázajímavouvýsadu. Král Karel II. tyto psíky velmi miloval a rozhodl, že jim nesmí být žádné dveře uzavřeny, a dokonce měli povolen vstup i do anglického parlamentu. Tuto výsadu má plemeno Cavalier King Charles spaniel dodnes. Ovšem je otázka, co by tam psík sám pohledával, když tuto výsadu nemá i jeho páníček či panička.

Cavalier King Charles spaniel

Společenské plemeno, které patří knejvlídnějším a nejpřátelštějším psům vůbec. Jsou to psíci společenští, inteligentní a absolutně neútoční. Vůbec jim nevadícelé dny jenom „zdobit pohovku“, ale na druhou stranu se velmi dobře přizpůsobí i sportovním majitelům.

Princ Charles

Dříve měl Charles i větší plemena psů, například labradora, ale smanželkou Camillou chová dva psíky rasy Jack Russell teriér. Tihle geniální divoši přitom vůbec nemají přehnaně ušlechtilý původ. Naopak, dlouhá léta byli tito psi chováni pro lov a neměli ani ustálený vzhled. Teprve v roce 2001 byl zveřejněn jejich standard a Jack Russell teriér se stal mezinárodně uznávaným plemenem.

Jack Russell teriér

Energický, hravý a velmi inteligentní pes, který se však jen tak lehce nepodřizuje povelům. Výcvik rasla musí být proveden co nejdříve a skutečně velmi důsledně, protože tohle neuvěřitelně živé plemeno má sklony kneposlušnosti a nejraději používá vlastní hlavu. Tu má sice velmi chytrou, ale bohužel i na zlobení. Rasl má velmi silné lovecké pudy.

Princ William

Jako malý chlapec měl vlastního černého labradora, ale smanželkou Kate si oblíbili kokršpaněly. Měli černého kokršpaněla Lupa a chvíli před jeho smrtí si pořídili dalšího psa stejné rasy.

Anglický kokršpaněl

Původně lovecký pes sveselou a kamarádskou povahou, který se vsoučasné velmi často chová jako pes spíše společenský. I on byl vyšlechtěn ve Velké Británii, asi v18. století. Je velmi aktivní, hravý a inteligentní, velmi snadno se učí novým povelům. Velmi dobře vychází sdětmi.

Psitěchto plemen se velmi často chovají i u nás. Seznamte se blíže s některými z nich:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: pesřasaVelká BritánieAnglieKavalír King Charles španělJack Russell teriérAlžběta II.Anglický kokršpanělWaleskrálovnaplemena psůprincCharlesJRTWelsh Corgi PembrokeWilliamanglickáKarel III.Camilla, královna-manželkaBritská královská rodinaWilliam, princ z WalesuCatherine, princezna z Walesu
reklama