návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Oblíbená psí plemena britské královské rodiny jsou corgi, kokr, kavalír i Jack Russell teriér

Simona Sedláčková , Vydáno: 05.05.2021
Královna Alžběta II. je nadšenou obdivovatelkou jedinečné psí rasy corgi, ale zdaleka není v královské rodině jediná, kdo na psy nedá dopustit. Její syn, princ Charles a jeho žena Camilla mají v oblibě nespoutanou rasu Jack Russell teriér a princ William a jeho manželka Kate milují kokršpaněly. Jaká jsou tahle psí plemena, která mají v Anglii i svůj původ?

reklama

Královna Alžběta II.

Není žádné tajemství, že královnu Alžbětu II. téměř celý život doprovázejí roztomilí psíci plemene welsh corgi pembroke. Prvního dostala k 18. narozeninám od svých rodičů. Byla to fenka jménem Susan.

Welsh Corgi Pembroke

Na první pohled vypadají Welsh Corgi Pembroke jako liška bez ocasu. Toto honácké plemeno pochází z jižního Walesu a bylo vyšlechtěno jako pomocník pro farmáře. I když byste to do psíků na krátkých nožkách s věčným roztomilým úsměvem asi neřekli, jsou velmi rychlí, hbití a plní energie. Jsou to psi velmi inteligentní s vlídnou povahou, kteří milují i malé děti.

Welsh Corgi Pembroke
Autor: iStock Welsh Corgi Pembroke

Princezna Margaret

Sestra královny Alžběty II. princezna Margaret kromě jezevčíků milovala i kavalíry. Tedy psíky vznešeného původu, plemene Cavalier King Charles spaniel. Toto plemeno k anglické královské rodině patřilo už v dávné minulosti a dodnes má zajímavou výsadu. Král Karel II. tyto psíky velmi miloval a rozhodl, že jim nesmí být žádné dveře uzavřeny, a dokonce měli povolen vstup i do anglického parlamentu. Tuto výsadu má plemeno Cavalier King Charles spaniel dodnes. Ovšem je otázka, co by tam psík sám pohledával, když tuto výsadu nemá i jeho páníček či panička.

Cavalier King Charles spaniel

Společenské plemeno, které patří k nejvlídnějším a nejpřátelštějším psům vůbec. Jsou to psíci společenští, inteligentní a absolutně neútoční. Vůbec jim nevadí celé dny jenom „zdobit pohovku“, ale na druhou stranu se velmi dobře přizpůsobí i sportovním majitelům.

Cavalier King Charles spaniel
Autor: iStock Cavalier King Charles spaniel

Princ Charles

Dříve měl Charles i větší plemena psů, například labradora, ale s manželkou Camillou chová dva psíky rasy Jack Russell teriér. Tihle geniální divoši přitom vůbec nemají přehnaně ušlechtilý původ. Naopak, dlouhá léta byli tito psi chováni pro lov a neměli ani ustálený vzhled. Teprve v roce 2001 byl zveřejněn jejich standard a Jack Russell teriér se stal mezinárodně uznávaným plemenem.

Jack Russell teriér

Energický, hravý a velmi inteligentní pes, který se však jen tak lehce nepodřizuje povelům. Výcvik rasla musí být proveden co nejdříve a skutečně velmi důsledně, protože tohle neuvěřitelně živé plemeno má sklony k neposlušnosti a nejraději používá vlastní hlavu. Tu má sice velmi chytrou, ale bohužel i na zlobení. Rasl má velmi silné lovecké pudy.

Jack Russell teriér
Autor: Simona Sedláčková Jack Russell teriér

Princ William

Jako malý chlapec měl vlastního černého labradora, ale s manželkou Kate si oblíbili kokršpaněly. Měli černého kokršpaněla Lupa a chvíli před jeho smrtí si pořídili dalšího psa stejné rasy.

Anglický kokršpaněl

Původně lovecký pes s veselou a kamarádskou povahou, který se v současné velmi často chová jako pes spíše společenský. I on byl vyšlechtěn ve Velké Británii, asi v 18. století. Je velmi aktivní, hravý a inteligentní, velmi snadno se učí novým povelům. Velmi dobře vychází s dětmi.

Anglický kokršpaněl
Autor: iStock Anglický kokršpaněl

Psi těchto plemen se velmi často chovají i u nás. Seznamte se blíže s některými z nich:

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke je veselý a hravý psík, jehož kouzlu propadla i anglická královna

Parson Russell teriéři i Jack Russell teriéři  jsou neúnavní sportovci

Jezevčíci i Russell teriéři vám dokážou připravit hodně horké chvilky

reklama

Článek je zařazen v: pes , řasa , Anglie , královna , anglická , Velká Británie , princ , Charles , William , Kavalír King Charles španěl , Welsh Corgi Pembroke , Anglický kokršpaněl , JRT , Jack Russell teriér

reklama

Přečtěte si také