Bydlení

18. ledna 2016 05:00

Markéta Zídková

Bydlení budoucnosti: Ticho v korunách stromů

Pár metrů čtverečních v korunách stromů, jednoduchý přístřešek, konstrukce složená z několika dřevěných prken. Zkrátka domek na stromě.

Co by mohlo vypadat jako vzdálené dětské přání, může se lehce stát realitou. A to rovnou ve verzi pro dospělé. Důkazem je stavba nazvaná Quiet Treehouse, která na první pohled připomíná sídla elfů z legendární filmové adaptace knihy Pán prstenů. Těm je tento dům podobný nejen svou architekturou, ale také svým účelem. Má totiž sloužit jako poklidné útočiště před rychlým tempem a ruchy okolního světa.

S konceptem Quiet Treehouse přišla společnost Blue Forest, specializující se na návrhy a realizace tradičních i netradičních staveb. Díky tomu má se stavbou domů na stromech velké zkušenosti a není divu, že podobné projekty tvoří velkou část jejího profesního portfolia.

V případě Quiet Treehouse by se hodilo říci, že nejde o klasický dům na stromě, ale spíš o dům mezi stromy. Konstrukce domu je totiž samostatná a na rozdíl od podobných staveb nevyžaduje umístění přímo na kmeny stromů. Dům je do úrovně korun stromů vyvýšen za pomoci třech podpěr, složených z téměř padesáti dřevěných žeber.

Dům vypadá zvenku nepochybně velmi netradičně. Při pohledu do interiéru je tomu právě naopak. Uvnitř se nachází vše potřebné pro obvyklý chod moderní domácnosti. Najdeme tu například plně vybavenou kuchyňskou linku i s ostrůvkem, propojenou se společenskou částí domu. Většina zařízení je vyrobena – jak jinak – než ze dřeva. Architekti se snažili vpustit do interiéru co nejvíce denního světla. Proto tu můžeme najít hned osm velkých oken.

Vnitřní vybavení domu je zajímavé ještě z jednoho hlediska. Smyslem této stavby je přiblížení se přírodě. Hlavně jejímu tichu a klidu. Výraznými narušiteli ideálu poklidného domova bývají spotřebiče, bez nichž se ovšem neobejdeme. Těžko ale můžeme relaxovat, když je v kuchyni zapnutý mixér, v koupelně zrovna pračka ždímá prádlo a v obývacím pokoji se luxuje. Těchto hluků, které mohou mít nepříznivý vliv i na lidské zdraví, se sice nemůžeme zbavit úplně, dnes už ovšem existuje způsob, jak hladinu hluku u jednotlivých elektrospotřebičů snížit na přijatelné minimum. Quiet Treehouse je právě proto vybaven spotřebiči nové generace, které jsou výrazně tišší, a svým obyvatelům se tak snaží nabídnout co nejvyšší komfort i po stránce zvukové.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také