Bydlení

24. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Byt „Citron“ na Praze 9 má šťávu

Tento mezonet mají "na svědomí" architekti z Olomouce.

Moderní byt může mít mnoho podob. Nemá-li spadnout do hlavního „katalogového“ proudu, je potřeba projevit nápaditost. To se povedlo mladému manželskému páru v jejich dvoupodlažním bytu v okrajové pražské části Harfa, kteří svůj domov osvěžili odkazy na citron.

Mohli bydlet v tuctovém mezonetovém prostoru, namísto toho ale ve spolupráci s olomouckým ateliérem Jasiokarchitekti dodali bytu šťavnatou myšlenku – motiv citronu.

Ten se nejvíce projevuje na přepážce mezi obytnou částí s kuchyňským koutem a jídelním stolem na jedné straně a halou na straně druhé. Vtipně členěné žlutě vyvedené regály pak odkazují na rozkrojený citron. S tímto prvkem se pak snoubí i příhodně volený žluto-bílý gauč, žlutá křesla a samozřejmě mísa tematicky zvoleného ovoce.

Tento projekt započatý v roce 2008 a dokončený v roce 2011 je názornou ukázkou toho, jak nápaditost působí proti času. I díky tomu by tento byt přihlášený do soutěže o českou cenu za architekturu ČCA v tomto roce mohl v klání uspět. Zda se tak stane, bude jasné letos v listopadu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také