31. srpna 2016 05:47
Markéta ZídkováChytré a levné triky, které dítěti doma pomohou s učením
Ať už učíte dítě doma, nebo mu jen chcete pomoci s úkoly, potřebujete chytré pomůcky. Vytvořte si je doma sami a ušetřete.
Přestože u nás není domácí vzdělávání příliš rozšířené, objevuje se čím dál víc rodičů, kteří se k tak zásadnímu kroku rozhodnou. Většinou je k tomu vede nespokojenost se současnými podmínkami ve školství, zdravotní stav dítěte nebo skutečnost, že potomek prostě nezvládá pobyt mezi spolužáky. A protože k výuce dítěte na prvním stupni nemusíte být zrovna učitelé, stačí vám maturita a posudek z pedagogicko-psychologické poradny, k domácí třídě už je jen krok.
Aby se ale dítě něco naučilo, je třeba řád a disciplína, i když trochu jinak než v klasické škole. Odborníci se ale shodují, že budete potřebovat pracovní místo, nelze se učit u jídelního stolu. Využijete i speciální pomůcky, něco víc, než jen obyčejné hračky. Abyste si na vybavení domácí učebny nemuseli brát další hypotéku, bude se vám hodit pár triků.
1. Jak na učebnu
Ukázková domácí učebna – Neumíte si představit, jak má vůbec školní třída v domácí provedení vypadat? Prohlédněte si například tuto útulnou místnost a načerpejte inspiraci.
2. Učebna pro víc dětí
Máte-li víc studentů, budete jim muset třídu přizpůsobit. Stejně jako ve škole, každý musí mít místo u stolu. A je jasné, že čím barevnější učebna, tím ji děti mají radši.
Výtvory si uschovejte, foto: towriteaway.wordpress.com
3. Pracovní koutek
Pokud nemáte prostor pro celou učebnu, vystačíte si s pracovním koutem. Hlavně, aby se dítěti sedělo pohodlně a mělo dost místa na práci.
Stačí i jen pracovní kout, foto: lavishbookshelf.com
4. Pomůcky pěkně pohromadě
Při výuce budete potřebovat mnoho pomůcek a je dobré je mít všechny pohromadě. Třeba tak, že je nastrkáte do košíků...
5. … nebo si můžete ušít praktický kapsář, který bude mít tolik kapes, že ani nebudete vědět, čím vším je naplnit.
6. Sklenice nápadů
Pořiďte si velkou zavírací sklenici a tu naplňte papírky popsanými nápady. Aktivity by měly být poučné, ale zároveň zábavné. Bude to vaše záchrana pro deštivé dny, kdy se dítě bude nudit.
Shromaždiště chytrých nápadů, foto: walkingbytheway.com
7. Nebo si hoďte kostkou
Nedává-li vaše dítě pozor nebo se hrozně nudí, může si hodit kostkou a splnit úkol, který padne. Kostku si můžete sami vyrobit z papíru nebo ke každému číslu na běžné kostce vymyslet na papíru úkoly.
8. Vyprávění s akcí
Udržet dětskou pozornost bývá náročné. Když si ale vytvoříte koš plný rekvizit a budete jeho oblíbené nejen povídat, ale i předvádět, pozornost je zaručena. A nemusíte jen povídat pohádky, s figurkami lze vysvětlit jakoukoliv záhadu.
Podpora fantasie, foto: theimaginationtree.com
10. Jak na abecedu
Magnetické podnosy a magnetická písmena umožní dítěti učit se i na cestách. Pokud mu chcete učení usnadnit, můžete mu neprve písmenka předepsat lihovou fixkou.
Na cesty, foto: wecandoallthings.blogspot.com
10. Slož si svoji mapu
Výborná pomůcka pro domácí výuku zeměpisu, jen místo 50 amerických států můžete rozstříhat mapu Evropy.
Zdroj: www.mrprintables.com
11. Fyzikální pokus
Pokud dělá něco školu zábavnou, jsou to přestávky a pokusy. To platí i v domácím vyučování.
Trik, foto: icanteachmychild.com
12. Zábavná chemie
Naučit se chemické vzorečky může být pro někoho dost obtížné. Je lepší si látky vizualizovat, třeba s pomocí lega...
Zdroj: www.howtosmile.org
13. Tkaničkový trénink
A zatímco velcí už se učí chemické vzorce, malí potřebují potrénovat zavazování tkaniček. Třeba na této napodobenině tenisek.
14. Jedlý vesmír
Jak dítěti vysvětlit tajemství sluneční soustavy? Třeba pomocí různobarevného ovoce.
Vesmír na talíři, foto: creativekidsnacks.com
15. Názorná váha
Děti si těžko umí představit, kolik je kilo, půl kila a podobně. Když jim však vyrobíte názorné pomůcky, půjde jim to hned lépe.
Hmotnosti Foto: hippohoorayforsecondgrade.blogspot.com
(AD)
Mohlo by vás zajímat: