Bydlení

27. srpna 2014 04:28

Markéta Zídková

Co prožívají Češi po ránu v ložnici a dělají v koupelně?

Přinášíme průzkum ranních zvyklostí Čechů.

Češi se ráno probouzejí velmi brzy, bezmála polovina z nich dokonce vstává již před šestou hodinou. Mezi ranní rituály také čím dál více vstupuje i aktivita na internetu. V Evropě jde o raritu, podle mezinárodního on-line průzkumu se před šestou probouzí přibližně čtvrtina obyvatel hlavního města Prahy, přitom ve světových metropolích je to jen 15 % obyvatel.

Zapřená noc

Vstávat v šest není žádné hrdinství, vstává tak každý druhý.

Anomálie může mít historické kořeny v habsburské monarchii. Císař František Josef I. vstával v létě i v zimě ve 3:30. Možná právě nespavost dávného panovníka stojí za tím, že v Česku takřka vymizel pojem „noc“. Rozhlasoví i televizní moderátoři do půlnoci přejí pěkný večer, aby hned v jednu po půlnoci uvedli „ranní“ zprávy. Policejní mluvkové hovoří o krádežích, které se odehrály o jedné, druhé či třetí hodině „ranní“ a média jejich blábol nekriticky přejímají. Noc v Česku přestala existovat i v čase černočerné tmy.

Celkem 40 % z lidí ve věku 18–34 let vstává po 7 hodině a budík nechají zvonit třikrát či dokonce vícekrát, než vstávají.

Muži i ženy se v rituálech neliší

Následný kolotoč rituálů mají muži i ženy stejný. Na rozdíl od rozšířených předsudků totiž věnují péči o vzhled srovnatelně času. Češky ráno potřebují průměrně třináct minut a muži deset minut. Oblečení potom nejčastěji vybírají do pěti minut. Čas na zkontrolování sociálních sítí a internetu obecně si najde skoro polovina Čechů. Noviny po probuzení vyžadují jen čtyři procenta obyvatel. Tyto výsledky vyplývají z průzkumu společnosti IKEA Česká republika na téma vstávání a ranní zvyky Čechů.

Alespoň že snídaně existuje

Češi se na ranní rutinu i další den chystají již večer. Bezmála třetina Čechů si vybírá a připravuje oblečení a dokonce více než polovina z nás si chystá svačinu či oběd na další den. Dobrá zpráva v ohledu výživy je ta, že nový den většina z nás začíná snídaní v klidu domova. Bezmála třetina lidí snídá až v práci a jen 12 % Čechů nesnídá vůbec. Zajímavým zjištěním v otázce snídaní je, že Češi si snídaní do postele zpestřují i všední dny. Alespoň příležitostně takto snídá téměř každý druhý dotazovaný. Jedná se zejména o ženy a mladší lidi.

Z šetření vyplývá i ta pěkná věc, že se rodiče snaží svým dětem udělat hezký den již od samotného probuzení. Většina z nich je vítá do nového dne tak, že je políbí či na ně potichu mluví. Snahu o zpříjemnění rána potvrzuje i to, že alespoň občas chodí ráno do postele svých rodičů bezmála dvě třetiny dětí, třetina dokonce velmi často.

České ráno v číslech:• Před odchodem z domova se věnujeme sledování internetu a sociálních médií (42 %), sledování zpráv v televizi či rozhlase (30 %) a jen 11 % Čechů tento čas využije ke sportu.• Celkem 20 % mužů spí často nahých, žen jen 12 %. Čtvrtina mužů upřednostňuje spaní jen v trenýrkách. Většina z nás však stále volí pyžamo nebo tričko.• Tmu a ticho potřebuje pro usnutí většina z nás (57 %). Téměř čtvrtina respondentů naopak usíná u puštěné televize nebo rádia.• Ranní sprchu si dopřává 44 % Čechů. Zajímavostí je, že muži v Praze si dopřávají ranní sprchu déle (průměrně 8 minut) než ženy (průměrně 6 minut).• Třetina Čechů umožňuje chodit domácím mazlíčkům do postele. Dalších 21 % z nich jim to dovoluje jen občas.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také