6. června 2014 05:20
Markéta ZídkováČtyři rady, jak udržovat koberec jako živý
Někdy je pár osvědčených postupů účinějších než nejmodernější přípravek.
Máte rádi domácí atmosféru, kterou si bez koberce nedovedete představit? Je pravdou, že tkaniny vždy dodávaly příbytkům pocit tepla a útulnosti. Stačí si vzpomenout na vybavení starých hradů, v nichž by se jejich obyvatelům bez pořádných gobelínů a koberců třásly kosti. Dnešní stavby už sice nejsou tak chladné, ale sem tam cítit pod chodidly teplou a měkkou tkaninu také není k zahození.
V současnosti se spíše setkáme s kombinací menších ozdobných koberců, které tvrdou dlážku pokrývají jen zčásti. Ostatně právě tento styl využití tkanin na zemi je mnohem hygieničtější, než mít kobercem pokrytou celou místnost.
Po koupi nového koberce nezapomeňte dobře větrat. Podle studie jedné americké laboratoře z Wisconsinu po nadýchání výparů z nového koberce zemřelo hned několik myší. Člověk je dozajista odolnější, ale i tak je dobré dát odéru z nového koberce šanci, aby se rozptýlil a nový přírůstek do domácnosti nám už pak dělal jen samou radost.
Odborníci tedy doporučují spíše menší textilní podlahové krytiny, nebo zajistit opravdu dobrou dostupnost do všech míst, kam rozsáhlý koberec sahá. Navíc jednou za rok či rok a půl nechat koberec odborně vyčistit. Vysavačem totiž můžeme zajet do mnoha míst, ale ta skrytá za skříní, v těžko dostupných rozích a pod některými kusy nábytku se stávají nedosažitelnými a může se v nich ukládat nejen prach, setrvávat vlhkost a šířit plísně, ale i množit nepříjemné organismy.
Na občasné oživení koberce nebo na menší nečistoty ale žádnou firmu volat nemusíte. Než sáhnete po chemii, zkuste osvědčené rady našich babiček.
Čištění koberců - Obrázek 8
1. Sůl na barvu. Pokud například chcete obnovit původní jasnou barvu, posypte koberec solí a nechte stát asi jednu hodinu, než půjdete vysávat. Sůl můžete použít i v případě, že vám na koberci ulpí trochu bláta z neopatrného došlapu malých capartů nebo vzácné návštěvy. Sůl je také osvědčený pomocník při odstraňování skvrn od červeného vína.
2. Sodovka na skvrny. Dalším zázračným prostředkem na skvrny je obyčejná sodovka (spíše neochucená, sifon). Její bublinky mohou pomoci třeba i při odstraňování skvrnky od červeného vína. Postup je jednoduchý a funguje hlavně u čerstvých skvrn. Nalijte trochu sodovky na skvrnu, nechte chvíli působit a pak houbičkou vytřete. Pro silnější skvrny od červeného vinného moku bude ale jistější použít sůl. U čerstvých skvrnek třeba od kávy po aplikaci sody 5 minut počkejte a pak místo vytřete suchým ručníkem. Postup opakujte, dokud skvrna nemizí. Případně dokončete opakovaný čisticí proces houbičkou s trochou saponátu a octa.
Čištění koberců - Obrázek 10
3. Vyzbrojte se žehličkou. Známý způsob na odstraňování vosku z tkanin se hodí i na koberec. Jen pozor na zdroj tepla. Nejlepší bude, když na skapaný vosk přiložíte savější papír a nad ním v dostatečné vzdálenosti přidržíte žehličku tak, aby se papír a vosk pod ním mírně zahřál a mohl se zbytek od svíčky do papíru vsáknout. Dotknout se žehličkou koberce a přímo jej žehlit však nedoporučujeme, vlákna by se vám mohla spéci.
4. Žvýkačku zmrazte. Naopak na žvýkačku pomůže chladem. Potírejte místo ledovou kostkou, nebo místo zakryjte pytlíkem mražené zeleniny, a to na tak dlouho, dokud žvýkačka neztvrdne. Odlámejte ji a skvrnu, pokud ještě nějaká po odstranění žvýkací gumy zůstala, odstraňte odstraňovačem skvrn nebo vyzkoušejte výše zmíněné postupy.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: