Bydlení

3. července 2016 06:00

Markéta Zídková

Demolice se nekonala. Pražskou prvorepublikovou vilu zachránila moderní rekonstrukce

Rekonstrukce bývá náročnější než dům zbořit a postavit znovu. Když se povede, stojí vynaložená dřina ale za to.

Nad neobydlenou vilkou z roku 1932 se na pražském Smíchově stahovala mračna. Úřady na ni vydaly demoliční výměr a developer už spřádal plány, čím velkým ji nahradí. Jenže pak od svého záměru upustil a vilce od architekta O. Kohna svitla naděje na záchranu.

Stavební úpravy a přístavba, jichž se chátrající vila „Ke Klimentce“ na pražském Smíchově dočkala, jsou ukázkou energeticky úsporné rekonstrukce. Dům díky novému vzhledu, dispozičním změnám, ale také izolaci a vytápění v kategorii „A“ bude dobře sloužit dalším generacím.

Naděje vile svitla s novými osvícenými majiteli, kteří si ji oblíbili v původní podobě, a rozhodli se ji zachránit kultivovanou rekonstrukcí. Oslovili architekty z kanceláře Klanc s přáním, aby navrhli stavební úpravy, jimiž by navázali na prvky funkcionalismu, které zůstaly ve vile zachované. Výsledný návrh měl dostát přísným požadavkům na energeticky úspornou budovu, ale také dispoziční řešení a interiéry měly odpovídat představě o současném moderním bydlení.

Třebaže si majitelé přáli zásadní změny interiéru, téměř celé se je podařilo dostat do původního obrysu domu. V zahradní části jen přibyla malá rohová přístavba velikosti 4 x 4 m, která doplnila původně vykousnutý půdorys vily do tvaru čtverce. Tato přístavba nicméně splývá s původním domem a nijak zásadně neovlivňuje jeho vzhled.

Všechny nové prvky na fasádě včetně rozšíření obytného pokoje o původní lodžii do červeného arkýře, modrý vstup či akátovým dřevem obložený zelený altán v zahradě jsou barevně a materiálově odlišené, což stavbě dodává nezaměnitelný motiv. Autoři se při volbě materiálů a barev exteriéru i interiéru inspirovali funkcionalistickými stavbami z vrcholného tvůrčího období Le Corbusiera, které investoři spolu s architektem viděli na cestách ve Francii a Indii.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také