Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Demolice se nekonala. Pražskou prvorepublikovou vilu zachránila moderní rekonstrukce

Rekonstrukce bývá náročnější než dům zbořit a postavit znovu. Když se povede, stojí vynaložená dřina ale za to.
Vydáno: 03.07.2016
Obytný prostor protepluje dřevo

Nad neobydlenou vilkou z roku 1932 se na pražském Smíchově stahovala mračna. Úřady na ni vydaly demoliční výměr a developer už spřádal plány, čím velkým ji nahradí. Jenže pak od svého záměru upustil a vilce od architekta O. Kohna svitla naděje na záchranu.

Stavební úpravy a přístavba, jichž se chátrající vila „Ke Klimentce“ na pražském Smíchově dočkala, jsou ukázkou energeticky úsporné rekonstrukce. Dům díky novému vzhledu, dispozičním změnám, ale také izolaci a vytápění v kategorii „A“ bude dobře sloužit dalším generacím.

Na vilku na pražském Smíchově úřady vydaly demoliční výměr
Na vilku na pražském Smíchově úřady vydaly demoliční výměr
archiv ČCA

Naděje vile svitla s novými osvícenými majiteli, kteří si ji oblíbili v původní podobě, a rozhodli se ji zachránit kultivovanou rekonstrukcí. Oslovili architekty z kanceláře Klanc s přáním, aby navrhli stavební úpravy, jimiž by navázali na prvky funkcionalismu, které zůstaly ve vile zachované. Výsledný návrh měl dostát přísným požadavkům na energeticky úspornou budovu, ale také dispoziční řešení a interiéry měly odpovídat představě o současném moderním bydlení.

Knihovnu doplňují klasické stylové kusy zařízení
Knihovnu doplňují klasické stylové kusy zařízení
archiv ČCA

Třebaže si majitelé přáli zásadní změny interiéru, téměř celé se je podařilo dostat do původního obrysu domu. V zahradní části jen přibyla malá rohová přístavba velikosti 4 x 4 m, která doplnila původně vykousnutý půdorys vily do tvaru čtverce. Tato přístavba nicméně splývá s původním domem a nijak zásadně neovlivňuje jeho vzhled.

Všechny nové prvky na fasádě včetně rozšíření obytného pokoje o původní lodžii do červeného arkýře, modrý vstup či akátovým dřevem obložený zelený altán v zahradě jsou barevně a materiálově odlišené, což stavbě dodává nezaměnitelný motiv. Autoři se při volbě materiálů a barev exteriéru i interiéru inspirovali funkcionalistickými stavbami z vrcholného tvůrčího období Le Corbusiera, které investoři spolu s architektem viděli na cestách ve Francii a Indii.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Dům Chameleon v Lipencích od ateliéru Petr Hájek Architekti

Šanci na první Českou cenu za architekturu dostali i mladí autoři

Obývací část se dvěma řadami oken

Inspirace z Istanbulu: V centru města vznikl krásný otevřený loft

Aby opticky zvětšil prostor a zvýšil strop, protáhl Gream dubovou podlahu až do jedné ze stěn, kde přechod dřeva k předsazené stěně podsvítil skrytými led zdroji

Londýnský loft v newyorském stylu

Reklama
Článek je zařazen v: rekonstrukce, smíchovská vilka, kancelář Klanc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama