Bydlení

13. dubna 2016 04:30

Markéta Zídková

Deset základních rad, čím a jak vymalovat byt

Deset základních rad, čím a jak vymalovat byt

Stále hodně Čechů má ve zvyku si malovat byt či dům svépomocí. Proto si s řadou úskalí této činnosti dokáže poradit. Ovšem i tak máme tendenci na některé věci v souvislosti s výmalbou zapomenout či je podcenit. V následujících deseti bodech shrnuli odborníci základní postup při malování, a to od výběru jednotlivých tónů a kvality barev po zakrývání vybavení domácnosti, nezbytnost škrábání, penetrace či rady, jak předejít „kocourům“ na stěnách.

1. Jaké volit barevné tóny

Je obecně známé pravidlo, že menší pokoj či byt a také tmavší prostory orientované na sever je vhodné vymalovat světlejšími barvami či dokonce bílou, abychom je opticky zvětšili a prosvětlili. Ostatně letošním trendem jsou světlé tóny, které vycházejí z bílého základu.

Pochopitelně je také důležité respektovat osobní vkus a především naturel a temperament obyvatel domu či bytu. „Energičtí lidé se potřebují po příchodu do bytu uklidnit, proto raději volí studené barvy, jako je modrá, zelená nebo hnědá. Bílá, žlutá a oranžová naopak dodávají energii,“ říká odborník z Domu barev Radek Kříž s tím, že studené tóny je vhodné volit pro pracovny a ložnice, teplé naopak do jídelen, kuchyní a chodeb.

2. Omyvatelné barvy do jídelny nebo dětského pokoje

Na trhu se pochopitelně vyskytuje široká škála barev od těch „klasických“ až po omyvatelné interiérové malířské barvy. Ty jsou vhodné do více namáhaných prostor, například do obývacích pokojů, chodeb, dětských pokojů, jídelen, kuchyní.

Co všechno je možné z takové barvy setřít? Téměř cokoliv, shodují se odborníci. S hadrem, vodou a saponátem jde dolů ze stěny špenát či kečup z jídelny, šmouhy od bot z předsíně, obrázky namalované pastelkami z dětských pokojů či otisk psí tlapy. Tedy šmouhy, kvůli kterým byste při využití klasických barev už museli brát do ruky barvu a štětku.

3. Kolik barvy koupit

Potřebné množství barvy vypočteme z výměry natíraných ploch a údajů o průměrné vydatnosti (tedy kolik metrů plochy, často stanované v intervalu od-do, lze vymalovat 1 litrem konkrétní barvy), které bývají uvedené na obalu nebo technickém listu barvy. „Platí zde, čím hrubší povrch natírám, tím větší množství barvy budu potřebovat a musím se řídit spodní doporučenou hranicí vydatnosti. Například u omítky zrnitosti 2,5 mm budu mít vydatnost klidně i o 2 m²/l (tedy natřu o 2 metry plochy méně než u hladké omítky) barvy menší než u hladkého povrchu typu sádrokartonu,“ konstatuje Radek Kříž.

4. Štětka a váleček, ale jaký?

Zatímco rohy místností, prostory kolem vypínačů, zásuvek, kuchyňských linek a další detaily lépe natřeme štětcem, pro větší plochy je vhodný váleček. Správný typ válečku závisí na druhu barvy a hrubosti malovaných stěn. Poraďte se s odborníkem na prodejně podle zakoupené barvy.

5. Pečlivost při zakrývání se vyplatí

Podle odborníků lidé často podceňují pečlivé zakrytí vybavení svého bytu či domu před tím, než s malováním začnou. „Je to důležité zvlášť při používání kvalitnějších disperzních barev a penetrací. Zejména penetrace totiž po zaschnutí nejde odstranit a na povrchu skel a dlažby může zanechávat skvrny,“ míní Radek Kříž. Pokud už nám barva znečistí nezakrytý povrch, je potřeba ji setřít co nejrychleji. Pro zakrytí podlahových lišt, zárubní, okenních rámů, vypínačů a zásuvek je nejvhodnější maskovací páska, nábytek překrýváme zakrývací fólií a podlahy vlnitou lepenkou či textilní savou zakrývací fólií.

6. Je potřeba škrábat?

Nezbytnost škrábání ověříme jednoduchým způsobem. Postačí nám k tomu váleček, který namočíme a přejedeme s ním několikrát po stěně. Pokud se nátěr na váleček nalepí, jednoznačně musíme staré malby oškrábat.

7. Penetrace

Penetrace sjednotí savost podkladu, zpevní různorodé povrchy, zároveň zvyšuje přilnavost dalším nátěrům a barva bude lépe krýt. Nezbytná je vždy při malování nových, dosud nenatřených nebo vyspravovaných povrchů po štukování, opravách, tmelení. Dále na plochy, které byly zbaveny starých maleb oškrábáním, a starší sprašující nátěry. Univerzální penetraci používáme na nové povrchy, u problematických povrchů je nutné použít penetraci hloubkovou. Dále máme ještě fungicidní penetraci, kterou použijeme u povrchů, kde se vyskytuje plíseň.

8. Tmelíme

Výběr tmelicích materiálů je obrovský. K vyspravení nerovností a děr používáme práškový tmel, vnitřní stěrku jemnozrnnou či akrylátový tmel. Ten je ostatně vhodný i k opravám prasklin v omítkách na stěnách u oken a dveří nebo spár mezi sádrokartonovými deskami a minerální omítkou.

9. Po směru hodinových ručiček

V rámci samotného malování je správný řemeslný postup v místnosti po směru hodinových ručiček a z rohu. Začínáme se stropem, teprve poté přijdou na řadu stěny. Nejdříve natřeme detaily štětcem a následně válečkem plochy. V případě různých odstínů napojovaných v rohu místnosti nebo stropu je nutné pokračovat s jiným odstínem až po zaschnutí sousedícího odstínu.

Nátěr se aplikuje zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může postačovat i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj. po 2–8 hodinách, což je individuální dle druhů nátěrových hmot.

10. Jak zabránit „kocourům“ na stěnách?

Šmouhám a jiným defektům předejdeme penetrací před výmalbou. Penetrace se musí do podkladu zcela vsáknout a nesmí zanechávat na povrchu lesklý film! Nové minerální omítky nebo vysprávky musí být vyzrálé minimálně 4 týdny,“ zdůrazňuje Radek Kříž a dále doplňuje: „Váleček musí být při aplikaci barvy neustále dostatečně mokrý a barva musí být rovnoměrně po celém jeho obvodu. Barvu válečkem vždy napojujeme a sjednocujeme nezaschnutou do stejnoměrné vrstvy po celé natírané ploše.“

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také