Bydlení

3. dubna 2016 05:33

Markéta Zídková

Dokázali byste žít v domě, kde nejsou žádné rohy? I kuchyně je zde oválná

Oválný dům je možná draze vykoupená originalita.

Zvykli byste si v domě, ve kterém není jediný roh? Jeden takový je právě na prodej v Anglii. Podívejte se, jak se, jak se původní majitelé vypořádali s oválnou kuchyní.

Od 17., století, kdy jej postavili, sloužil Oválný dům v hrabství Northamptonshire jako hospoda, výběrčí dům, ale i vesnická pekárna. Nyní je na prodej za 20 milionů korun.

Dům je netypický v mnoha ohledech. Hlavní anomálie spočívá v tom, že značnou část zařízení je třeba speciálně uzpůsobit oválnému průběhu stěn.

Malá kamenná předsíň vede do otevřeného přízemního prostoru s viditelnou trámovou konstrukcí ve tvaru mnohoúhelníku a původním otevřeným ohništěm uprostřed. Na zakázku vyrobené dubové zařízení kuchyně se v rámci možností přizpůsobuje oválným stěnám. V patře jsou tři ložnice včetně jedné hlavní s koupelnou.

Tento oválný dům s kónusovou střechou má i pozoruhodnou historii. Kromě mnoha rozličných funkcí, které plnil, k ní patří i to, že jej v minulosti obýval naturalista a ilustrátor Denys Watkins-Pitchford.

Po Anglii je roztroušených až překvapivě mnoho oválných domů – od těch starých výběrčích přes sušárny až po bývalé obilnice, které zemědělci přestavěli a pronajímají je turistům, “ vysvětluje realitní makléř Henry Pryor. „Zájem o ně roste, jakkoli je obtížné je zařizovat,“ přiznává. „Málokdo si rovnou řekne o něco tak atypického, ale domy neobvyklých tvarů se nakonec prodávají velmi dobře,“ mne si ruce Pryor.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky bydlení

Přečtěte si také