Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Doma bylo příliš rušno, klid manželé našli až v parádním zahradním pavilonu

Je vám v prostorném domě úzko nebo vám tam chybí klidný kout? Pak pořád ještě zbývá možnost postavit si na zahradě parádní pavilon s postelí a sprchou, kde vás nikdo rušit nebude.
Vydáno: 23.03.2017
Apartmán měl nabídnout ložnici, koupelnu a zabudované úložné prostory pro šatstvo. Architekt vyhověl

Ve chvíli, kdy majitelé rodinného domu líčili svou představu zahradního pavilonu, padly oslovenému architektovi do oka vzrostlé stromy stojící na místě budoucího pavilonu. Apartmán měl nabídnout ložnici, koupelnu a zabudované úložné prostory pro šatstvo. Vůbec nejvíc jim ale záleželo na tom, aby byl pavilon co nejvíc otevřený do okolní krajiny.

Na místě ještě stál pavilon, který tam v 90. letech svépomocí postavil předchozí majitel a ten stávající k němu přišel při koupi pozemku jako slepý k houslím. Nebral v potaz své okolí, nebyl v žádném ohledu nápaditý, nebyla škoda ho zbourat.

Apartmán měl nabídnout ložnici, koupelnu a zabudované úložné prostory pro šatstvo. Architekt vyhověl Foto: Apartmán měl nabídnout ložnici, koupelnu a zabudované úložné prostory pro šatstvo. Architekt vyhověl. Foto: Peter Clarke

Nový pavilon měl nabídnout klidný prostor nezávislý na rodinném domě. Měl být intimním místem stranou rodinné rezidence s velkými otevřenými prostory. I s ohledem na to bylo záhy jasné, že stávající stromy stavbě nebudou ustupovat, nýbrž pavilon se přizpůsobí jim. Kýženého efektu šlo docílit jen stavbou, která své okolí respektuje a je s ním v interakci.

Zhruba to se honilo hlavou Nicholasi Russoovi z Branch Studio Architects, když objevoval koncept Pavilonu mezi stromy.

Dospěl k útlému tvaru, díky němuž se pavilon vešel mezi stromy. Jednomu ovšem samotná stavba vyhrazuje místo přímo ve svém půdorysu – stříbrná bříza stojí na miniaturní zahrádce mezi koupelnou a ostatními místnostmi, které tak od sebe jedinečným způsobem odděluje.

Zahradní pavilon naskytl intimní prostor k rozjímání mezi stromy  Foto:

Vystupující prosklené boxy zas umožňují hledět z křesla přímo do korun stromů. Interiér je rozdělený tak, že jednotlivé jeho části se nacházejí na různých úrovních pozvolna odstupňované podlahy až do výšky jednoho metru nad okolním terénem. Tyto stupně napříč pavilonu pomáhají určovat jednotlivé prostory.

Jestliže byla řeč o interakci s okolím, pak té se pavilon zhošťuje už materiály svého opláštění. Kromě skla nebo dřeva je tvoří i bytostně přírodní hliněné desky se zalisovaným dřevěným uhlím. Nejlepší se ale zdá být koupelna. Sprchovat se tu dá pod vnitřní i pod venkovní sprchou a pro toho, kdo si nevybral, je tu vana usazená napůl venku a napůl uvnitř. V tomto klidném pavilonu lze zkrátka relaxovat mezi stromy i ve sprše nebo ve vaně.

 

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Dřevěný bungalov má jižní fasádu téměř celou prosklenou

Dům uprostřed lesa představuje romantické bydlení na dosah města

"Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z Dublinu

Majitelka bytu miluje design. A ještě k tomu retro

Dánská rodina Schnackových vsadila na bílý základ, který doplňuje výraznými barvami

Syté a výrazné barvy rozehrály celý byt

Tapeta s vystouplými semišovými pruhy za postelí – Eijffinger (k dostání v Epes Rádes Shop, Dělnická 21, Praha 7), cena 2290 Kč/role

Byt pro manžele, kteří milují Afriku


Reklama
Článek je zařazen v: zahrada, zahradní pavilon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama