Bydlení

5. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Dřevěná podlaha: Co všechno lze zkazit při jejím broušení

Ani nejlepší lak nebo olej nezbaví podlahu nedostatků vzniklých při chybném broušení. Problém navíc bývá patrný až po lakování, kdy už je pozdě a celou podlahu je třeba brousit a lakovat znovu. Poučte se z chyb druhých a zbruste povrch perfektně hned napoprvé.

Nejčastější chyby jsou následující:

Rýhy na dřevěné podlaze

Dřevěnou podlahu je třeba brousit posupně v několika fázích. Pokud vynecháte brusný materiál o střední zrnitosti a přejdete od hrubého broušení přímo na jemné, na podlaze snadno zůstanou drobné rýhy.

Další rýhy vznikají vinou špatného brusného materiálu se zrnem, které se lehce z podložky uvolňuje. I pokud podlahu důkladně vysajete po každém stupni broušení, ne vždy odstraníte uvolněná zrna. Některá z nich ulpívají ve spárách nebo trhlinách podlahy. Vibracemi stroje při dalším broušení se zrna znovu dostanou na podlahu a přilnou k brusnému materiálu. Ujistěte se tedy v půjčovně, že vám ke stroji nabízejí materiál zavedeného výrobce.

I pak před každým broušením jinou zrnitostí vysajte podlahu, protože jakýkoliv drsný brusný odpad může poškodit jemnější brusný materiál, který následuje.

Odlupování laku po přelakování parket

Většina průmyslově lakovaných dřevěných podlah je vhodná na přelakování, ale neplatí to o všech. U některých typů podlah lak nepřilne na lak původní bez ohledu na to, jak důkladně jste je lehce přebrousili.

Pokud chcete tyto průmyslově lakované dřevěné podlahy opatřit novou vrstvou, zkontrolujte na malé ploše, jestli lak skutečně přilne. Pokud je test úspěšný, pokračujte opatrným mezibrusem (např. mřížkou se zrnitostí P150), při němž se nepoškodí tovární lak.

Černé tečky

Způsobují je drobné kovové částice – železné piliny vznikající při přebroušení hřebíků nebo při vybíhání brusného pásu na ocelový kryt pracovního válce některých válcových brusek. Piliny pak reagují s vodou v laku za vzniku oxidu železa a způsobují černé tečky výrazně větší než uvolněná zrna. I proto je velmi důležité důkladné vysávání. Pravidelně také kontrolujte, zda je napínací válec vaší pásové brusky anebo brusný válec správně seřízen.

Zvlnění u dřevěné podlahy

Tento problém je viditelný až po aplikaci laku a v mnoha případech s ním nic nenaděláte. Neřešitelný je v případě, že se podlaha s příliš pružným podkladem při přejezdech těžkého stroje pohybovala nahoru a dolů. Vlnky ale zůstávají i po špatně upnutém brusném pásu po obvodu brusného válce nebo tehdy, je-li válec špatně vyvážený. Může jít také o důsledek vibrace vnitřních částí brusky.

Podlahu brousí nerovnoměrně i papír s nekvalitním švem. Tomuto problému se lze lehce vyhnout použitím tzv. bezešvého pásu pevně obepínajícího pracovní válec.

Dřevo je tmavší na okrajích plochy

Dřevo má svou přirozenou barvu. Po aplikaci nátěrové hmoty (laku, oleje nebo oleje s voskem) se barva dřeva mění. Konečný odstín barvy dřeva přitom ovlivňuje i způsob, jakým se podlaha brousí. Hrubší brusný materiál dělá povrch drsnějším. Nátěrové hmoty pak pronikají hlouběji do dřeva než při použití jemného brusného materiálu, čímž podlaha místy tmavne. Proto je důležité používat tu samou zrnitost pro hlavní plochy podlahy, tak jako i pro okraje a rohy.

Drsnost způsobená abnormálním zvednutím vláken

Po broušení hrubší zrnitostí než P120 lak pronikající do pórů dřeva výrazně zvedá vlákna.

Druhou příčinou je přílišné množství naneseného laku. Pokud to přeženete, přijde kvůli tomu dřevěné vlákno do kontaktu s větším množstvím vody než při uměřené aplikaci, lak potom déle schne a o to víc se také zvedají vlákna. Na vině může být i okolnost, kdy první vrstva laku neměla dostatek času uschnout. V takovém případě nová vrstva proniká do dřeva a opět zvedá vlákna.

Škrábance po mezibroušení laku

Nejčastější příčinou pro tento druh poškrábání laků je, pokud parketář začne brousit příliš brzy. V tomto stadiu je povrch laku stále mírně lepkavý, lak zanese brusný materiál, který poškrábe měkký, nevytvrzený povrch laku.

TIP: Dotkněte se laku hřbetem ruky. Pokud cítíte, že je povrch studený, znamená to, že sušení ještě stále probíhá a musíte ještě chvíli počkat.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také