11. června 2017 08:28
Markéta ZídkováDům jako z pohádky stojí na jedné noze. Ukrývá se mezi stromy na kraji Prahy
Své kamarádce na svažitý pozemek s pěkným výhledem do údolí navrhl český architekt jedinečný dům. Dřevostavbou na betonové noze se vypořádal se složitým terénem a příhodným charakterem i proporcemi dům přiřadil ke stávajícím vzrostlým stromům.
Dům malého objemu a s tvarem upomínajícím na koruny stromů se stal docela přirozenou součástí pozemku v Praze-Kyjích. Na tom stojí šest vzrostlých stromů, a tak autor návrhu Jan Šépka svůj koncept pojmenoval jako „dům v sadu“.
Tvar a dispozice domu kromě zahrady předurčil i svažitý pozemek. Pohled z obývacího pokoje Šépka směroval do údolí k potoku Rokytka, zatímco další pokoje orientoval na východ a jih. Díky vrchnímu světlíku však získává i obývací pokoj, situovaný severně, také jižní osvětlení.
Interiér - Přízemí, Foto: Tomáš Malý
Půdorys stavby vychází z kruhu, jenž na jižní straně přechází do podoby dvou čtverců. V nich jsou ložnice, kuchyň, koupelna a WC. Jak už bylo řečeno v úvodu, železobetonový základ dřevostavby se v prudkém svahu omezuje pouze na zmíněnou „nohu“ o průměru 80 cm. To však spřátelené investorce, která nechala Janu Šépkovi volnou ruku, pomohlo snížit náklady. „Vzhledem k obtížným podmínkám by klasické zakládání většího objemu bylo finančně náročnější,“ vysvětluje autor v popisu svého návrhu. Součástí domu je ocelová lávka, která jeho konstrukci takzvaně zavětrovává neboli ji vyztužuje.
Průběh stavby. Foto: Tomáš Malý
Dřevěnou konstrukci ateliér Šépka architekti kompletně připravil v počítači. Trámky se přesně vyřezávaly na 3D frézce a na stavbě řemeslníci konstrukci už jen poskládali jako stavebnici. Nepravidelný tvar domu vykresluje konstrukce sestávající z trojúhelníkových ploch, které stavbu zpevňují. V interiéru zůstává dřevěná konstrukce záměrně viditelná, zvenku pak dům zatepluje vrstva polyuretanu s vrchním ochranným nástřikem proti vodě.
Dům na jedné noze - Obrázek 12 Zdroj: Tomáš Malý
Dům na jedné noze - Obrázek 25 Zdroj: Tomáš Malý
Osobitost a střídmost této dřevostavby už ocenila odborná porota, když ji jako jednu z pěti českých staveb nominovala do evropské soutěže Mies van der Rohe Award.
Nepravidelný tvar stavby je rozložen do rovinných trojúhelníkových ploch, které zajišťují statickou tuhost dřevěné konstrukce a zároveň umožnily i vložení březových překližkových desek. V interiéru je dřevěná konstrukce přiznána, z venkovní strany je stavba zateplena polyuretanem s vrchním ochranným nástřikem proti vodě. Stejně racionální důvod, jaký měl architekt pro použití betonové nohy, měl i pro zvláštní tvar objektu připomínající hrušku.
Tady model stavby:
(dah)
Mohlo by vás zajímat: