Bydlení

4. října 2018 06:00

Jana Brass

Takto vypadá nejlepší rodinný dům na světě. Postavili ho Poláci

Americký magazín udělil cenu za nejlepší rodinný dům na světě polskému domu, který vypadá, jako by měl pod sebou ještě jednu střechu.

Porota měsíčníku Wallpaper složená převážně z architektů a designérů vybrala ze šedesáti realizací stavbu polského ateliéru PWK Promes. Rodinný dům autora Roberta Konieczného záměrně vypadá, jako by byl celý z betonu, ač tomu tak, alespoň v případě střechy nebo posuvných bočnic, není. Pro naznačený kónický průběh jeho spodní části jej ateliér nazval Konieczného archou.

Dům zasazený do půvabné hornaté krajiny na jihu Polska kombinuje strohý surový povrch s výraznými vnějšími rysy. Nápaditým pojetím, ale i svou praktičností zaujal mezinárodní porotu, která jej označila za nejlepší dům na světě. A jak se nakonec ukázalo, oceněný dům vyhovuje i zvířatům. Ač okolo se pasoucí koně i ovce mají k dispozici celou louku, často se přicházejí k domu ukrýt před větrem a deštěm.

Ve zmíněné expertní porotě tentokrát zasedla britská architektka Amanda Levete, která dříve působila ve společnosti Future Systems Jana Kaplického, Ronan & Erwan Bouroullec, Ramdane Touhami, Laeticia Casta a Tom Sachs.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také