Bydlení

19. února 2017 06:01

Markéta Zídková

Seveřané to zas jednou natřeli zbytku světa. Parkovací dům si proměnili ve sjezdovku

Parkovací dům, který by nejen dobře vypadal, ale ještě si ho oblíbilo celé město včetně turistů, tak to tu ještě nebylo! Stala se z něj turistická atrakce

Švédské město Piteå ležící 130 km za severním polárním kruhem potřebovalo nové garáže. Spolu s požadovaným se mu dostalo i svahu na bobování, amfiteátru a jedné velké lucerny. Projekt nazvaný „Stadsberget,“ - což je švédský výraz pro městskou horu - pochází z dílny ateliérů White Arkitekter a Henning Larsen Architects a má takový úspěch, že se stal místem setkávání v centru města, ba dokonce i turistickou atrakcí.

Pětipodlažní parkovací dům skýtá 228 nových parkovacích stání, obecnou přízeň si však získal svými dalšími funkcemi. V létě díky zatravnění a vysázeným květinám slouží jako populární místo, kde si lidé dávají sraz. Svažující se část parkoviště je pojednána jako amfiteátr, kde si lidé mohou užívat večerního slunce. Osvědčil se už i jako dějiště koncertů. Jakmile zas v zimě napadne sníh, svah zas slouží ke sjezdům na bobech. Mezi aktivitami tu pořídí i občerstvení v podobě horké čokolády apod.

Dřevěné opláštění koresponduje s rozšířeným pojetím exteriérů v místní architektuře a odkazuje na rozsáhlé švédské lesy. Silné osvětlení instalované do pláště budovy a mezery v laťovém roštu pak večer vzbuzují dojem, jako by celá stavba byla jednou velkou lucernou.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také