Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Dům skotského buddhisty splynul s okolím

Vydáno: 20.06.2016
Interiér se nesnaží ohromovat. Jeho krása spočívá v jednoduchosti, přírodních materiálech a dokonalosti detailů
Autor: Dualchas Architects Interiér se nesnaží ohromovat. Jeho krása spočívá v jednoduchosti, přírodních materiálech a dokonalosti detailů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komfortní dřevostavba Borreraig ve skotské vísce Glendale navzdory modernímu pojetí splývá s typickou okolní zástavbou. Podrobnější pohled na předmětný dům, který je jak zvnějšku, tak i zevnitř opatřený dřevěným obložením, ovšem odhaluje prvky moderní architektury.

Dům navrhli architekti z ateliéru Dualchas Architects pro buddhistu žijícího na ostrově Skye mezi samými presbyteriány. Obě náboženství ovšem vyzdvihují tytéž hodnoty – dovolávají se míru, úcty, lásky k bližnímu a usilují o duševní rovnováhu.

Dřevostavbu ohraničuje zídka z místního kamení
Autor: Dualchas Architects Dřevostavbu ohraničuje zídka z místního kamení

Klient, který zdědil po matce malý statek, se na jeho místě rozhodl postavit dům, který by se snoubil s okolní krajinou a splynul se sousední tradiční zástavbou. Architekti proto navrhli nenápadný, střídmě působící domek se sedlovou střechou. Zvolený koncept vzbudil velký ohlas v branži a získal hned několik ocenění jako příklad zdařilé moderní interpretace tradiční skotské architektury.

Architekti usilovali zejména o to, aby dům skýtal možnost odpočinku od hektického pracovního dne. Dřevostavbu uzpůsobenou pro meditace tvoří obytná část, část vyhrazená spánku a ateliér. Souznění stavby s okolím napomohla příhodná volba materiálů. Všechny její tři zmíněné části jsou z místního dubového a modřínového dřeva, kamene a oceli.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Článek je zařazen v:
Reklama