Bydlení

20. června 2016 05:20

Markéta Zídková

Dům skotského buddhisty splynul s okolím

Dům skotského buddhisty splynul s okolím

Komfortní dřevostavba Borreraig ve skotské vísce Glendale navzdory modernímu pojetí splývá s typickou okolní zástavbou. Podrobnější pohled na předmětný dům, který je jak zvnějšku, tak i zevnitř opatřený dřevěným obložením, ovšem odhaluje prvky moderní architektury.

Dům navrhli architekti z ateliéru Dualchas Architects pro buddhistu žijícího na ostrově Skye mezi samými presbyteriány. Obě náboženství ovšem vyzdvihují tytéž hodnoty – dovolávají se míru, úcty, lásky k bližnímu a usilují o duševní rovnováhu.

Klient, který zdědil po matce malý statek, se na jeho místě rozhodl postavit dům, který by se snoubil s okolní krajinou a splynul se sousední tradiční zástavbou. Architekti proto navrhli nenápadný, střídmě působící domek se sedlovou střechou. Zvolený koncept vzbudil velký ohlas v branži a získal hned několik ocenění jako příklad zdařilé moderní interpretace tradiční skotské architektury.

Architekti usilovali zejména o to, aby dům skýtal možnost odpočinku od hektického pracovního dne. Dřevostavbu uzpůsobenou pro meditace tvoří obytná část, část vyhrazená spánku a ateliér. Souznění stavby s okolím napomohla příhodná volba materiálů. Všechny její tři zmíněné části jsou z místního dubového a modřínového dřeva, kamene a oceli.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům ateliér Skye

Přečtěte si také