Bydlení

4. dubna 2016 06:00

Markéta Zídková

Dům u Pardubic díky neobvyklému tvaru a barvám zaujme na první pohled

Dům složený z různě barevných částí různé velikosti a z odlišného materiálu by mohl působit chaoticky, ale není tomu tak. Díky promyšlenému uspořádání působí jeho linie čistě a logicky. Jak to architekti dokázali?

Tato spíše menší stavba v Semtíně na okraji Pardubic vybočuje z řady svými různě tvarovanými a různě barevnými částmi. „Místo kůlny máme kontejner, kam dáváme všechno harampádí,“ popisuje jednu ze zvláštností domu syn jeho majitelů Matěj Sadílek. Podle architektů právě kombinace výrazné modré a červené barvy s neutrální černou a bílou vytváří silný vizuální dojem. „Je to jakási prostorová mondrianovská kompozice,“ přirovnali architekti z atelieru Mjolk barevný vjem k rysům obrazů Pietera „Pieta“ Mondriaana, holandského malíře, který žil v první polovině 20. století. Chaoticky ale dům nepůsobí. Řád do této různorodé kompozice vnáší sjednocující plochá střecha nesená tenkými ocelovými sloupky.

Interiér domu s výměrou 86 metrů čtverečních má účelně řešené dispozice. „V domě je místa tak akorát. Já i sestra máme pokoj v přízemí. Jsou to spíš cely, ale mají veliká okna a je to z nich blízko na zahradu. Ložnice našich je nahoře. Mají tam klid a hezký výhled,“ popisuje Matěj Sadílek.

Jestliže zvenku je dům spíše černý, v interiéru architekti použili světlejší přírodní povrchy. Autoři jinak vnitřek domu vybavili vestavěnými policemi, které ještě podtrhují uvolněnou povahu celého domku. Zatímco malá předsíň, kuchyně a jedna z ložnic jsou uzavřeny v bílé kvádru s hlavními vchodovými dveřmi s výrazným červeným zbarvením, obývací pokoj se otevírá na obou stranách domu celoprosklenými stěnami. I navzdory nim ale obyvatelé domu budou mít své soukromí jisté. „Zahrada pomalu zarůstá a zeleň nás brzy odřízne od posledních zvědavých sousedů,“ uzavírá Matěj Sadílek.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také