Bydlení

6. prosince 2017 14:18

Tereza Javorová

Elegance, něha a interiér, co má příběh: Znáte už shabby chic?

Zástupkyně něžného pokolení bijí na poplach. Na scéně je šik shabby chic, který my, ženy zkrátka milujeme. Je něžný, evokuje v nás romantickou náladu a hlavně nemusíme utrácet horentní sumy za nový nábytek, protože tomu starému můžeme dát druhou šanci. Inspirujte se, jak si jím zařídit i vás domov!

Možná vás pohled na tyto interiéry v myšlenkách vnese na venkov do starobylé Anglie, kde se růže pnou po kovové obruči studny, pije se čaj nejen o páté, ale i o sedmé, a z kuchyně se line vůně máslových sušenek. Knihovna vobýváku se prohýbá pod úctyhodnou sbírkou knih a na okenním parapetu trůní porcelánová panenka scopánky a očima jako pomněnky.

Anglická romantika

A nebudete daleko od pravdy, protože právě zVelké Británie tento designérský styl pochází. Za propagátorku platí Rachel Ashwell, od které můžete přelouskat hned několik inspirujících, designérských knížek na téma shabby chic. A rozhodně stojí za to.

Romantika jako z plakátu. Růžové tapeta, stolní lampičky a náruč květin. Foto: istock.com

Shabby chic se velmi podobá oblíbenému vintage stylu, který také vsází na staré věci oblečené do nového kabátku, jež navíc kombinuje se zbrusu novými kusy nábytku. Abyste věděli, jak bydlet po vzoru tohoto stylu, přinášíme hromadu inspirace.

Mint odstín rozhodně není tabu. Dokonale rozráží nudu. Foto: istock.com

Jaké je tajemství shabby chic?

Jak je to snábytkem? Volte masivní kousky omšelého stavu stepaným kováním. A i když jsou vkurzu především pastelové a krémové barvy, tak vedle nešlápnete ani s blankytně modrou, fialovou, starorůžovou či snad sjemným nádechem mechově zelené.

Nadchněte se pro romantický porcelánový servis se záplavou květů vpastelových odstínech. Porcelán, natožpak ten sjemnou flórou a na vlně pastelů, totiž patří kAnglii jako šampaňské kFrancii. Vroztomilém šálku spodšálkem si dokonale vychutnáte božsky earl grey skapkou mléka, cukru či naopak jen tak scitronem.

Vsaďte na spoustu květin. Foto: istock.com

Tipy, jak na shabby chic:

♥ Velká pozornost je věnovaná mimo jiné také osvětlení. Lampičky opatřete textilními stínidly, lustry volte ty skrystalky, korálky či jinými zdobnými doplňky.

♥ Obklopte se lucernami, svícny a svícínky na několik líbivých variant. Svíčky volte ty širší a světlé.

♥ Zamilujte si romantickou květenu jako jsou pivoňky, velkokvěté čajové růže či hortenzie. Zpokojovek vás nadchne třeba brambořík vpink odstínu. Do řezané kytice můžete zakomponovat jako doplněk krémové perly.

♥ Rádi byste něco nevšedního na stěnu? Zarámovat můžete motiv renesanční tapety, nebo snad vyšívanou krajku.

Je libo relax? Tady vám půjde jedna báseň. Foto: istock.com

♥Tip na originální a přitom levnou vázu? Obyčejnou zavařovací sklenici natřete pastelovými barvami, ozdobte krajkou či režným provázkem a máte hotovo.

♥Stejně jako na postel či květovanou pohovku patří záplava větších či menších dekoračních polštářků, tak police vkuchyni zasevolají po proutěných boxů sbavlněným kanýrem a růžovou stuhou.

♥Máte ještě někde po babičce klasické bavlněné povlečení svyšívaným krajkovým lemováním? Tematičtější povlečení pro shabby chic byste hledali stěží a stejně jen tak nenašli.

♥ Poslední dobou až tak často netopíte vkrbu? Vyskládejte si do prostoru pro dřevo a oheň arzenál svíček ve vysokých a nižších svícnech na stopce. Budete mít jistotu, že vám kapající vosk neulpí na podlaze a přitom si zajistíte božskou podívanou.

♥ Uvažujete o tom, že si na chladné zimní měsíce pořídíte novou deku? Chtějte tu smotivem patchworku srůžovou, krémovou či mint barvou.

(lz)

Další články:


Přečtěte si také