Bydlení

24. ledna 2017 15:33

Markéta Zídková

FOTO: Od Roosevelta po Trumpa. Jak si američtí prezidenti předělávají Oválnou pracovnu podle svého vkusu

Možná vás šokovalo, že si Donald Trump ihned po svém nástupu do úřadu amerického prezidenta předělal Oválnou pracovnu. Dělá to tak ale téměř každý prezident. Ani jeho zlatá barva závěsů a koberce není neobvyklá, zlaté závěsy měl například Richard Nixon nebo George W. Bush.

Jen pár hodin po inaguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nahradily červené závěsy a světlý koberec v Oválné pracovně závěsy a koberec ve zlaté barvě. Změnili se majitelé této pracovny – Donald Trump nahradil Baracka Obamu a změnil se i vzhled Oválné pracovny v Bílém domě.

Barack Obama měl červené závěsy a béžový koberec, který lemovaly vetkané citáty od Abrahama Lincolna, Theodora Roosevelta, Franklina D. Roosevelta, Johna F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga. Obama také nahradil tradiční bustu Winstona Churchilla bustou Martina Luthera Kinga juniora. Churchill se teď s Donaldem Trumpem do pracovny vrátil spolu se zlatavým kobercem po okrajích lemovaným girlandami (podobný zdobil pracovnu za prezidentování Georga W. Bushe.) Zlaté závěsynově lemují okna za pracovním stolem vyrobeným ze dřeva britské fregaty Resolute.

Zatím bude ale Donald Trump bydlet v Bílém domě sám, jeho žena Melánie se synem Barronem zůstávají v rodinné rezidenci na Manhattanu v New Yorku v Trump Tower a za ním se přestěhují až po konci školního roku. Rodina nechce syna trápit stěhováním v půlce jedné třídy.

Každý americký prezident má při zařizování Oválné pracovny volnou ruku a náklady většinou hradí stát, samozřejmě to může prezident platit i ze svých pěněz. Možná jste si toho nikdy nevšimli, ale Oválná pracovna tak téměř s každým prezidentem mění svůj vzhled. Nejvíc je to patrné právě na závěsech. Ani tradiční pracovní stůl Resolute desk (viz výše) neslouží vždy k podepisování důležitých dokumentů. Podívejte se teď, jak se Oval Office měnila v průběhu času:

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také