Bydlení

6. března 2019 06:00

Tereza Javorová

Betonové roury v Hong Kongu mají nahradit paneláky! Podívejte se, jejich průměr je 2,5 metru

Hledáte vlastní bydlení, ale nabídka bytů vám přijde omezená? Buďte v klidu. Taky byste totiž mohli bydlet v betonové rouře! Šílený koncept vznikl v Hong Kongu, kde bojují s akutním nedostatkem míst pro bydlení. Podívejte se, jak to v betonové rouře vypadá. Dokážete si představit zde bydlet?

Hongkongský architekt James Law přišel s nápadem, který považuje za skvělé řešení přeplněných měst. Jeho idea je sice chvályhodná, ale ne tak úplně… standardní. Law se totiž rozhodl proměnit staré betonové vodovodní potrubí v soustavu větších domů. Zkrátka takový novodobý panelák.

Jak se vám líbí pomyšlení na bydlení v rourách o průměru necelých 2,5 metru? Jestli ve vás vyvolává pocit klaustrofobie, vůbec se vám nedivíme. Architekt si ovšem myslí, že je to báječné cenově dostupné bydlení, a to dokonce pro dva lidi. Betonovou rouru proměněnou v obytnou jednotku pojmenoval osobitě: OPod.

Prototypy bytových jednotek mají většinou jednu obytnou místnost srozkládací pohovkou a druhý pokoj sloužící jako ložnice se sociálním zařízením. Součástí bydlení pro dva je i mini lednice a úložný prostor, víc se toho sem ovšem nenajde. Ačkoli jde zatím jen o prototypy, předpokládá se, že vbudoucnu by se mohl jeden OPod prodávat za cenu vpřepočtu kolem 312000 korun.

Vroce 2014 žilo vHong Kongu 6690 lidí na kilometr čtvereční, a tak je jasné, že bylo na čase se stouto problematikou přeplněného prostoru zabývat. Je tohle ale opravdu ideální řešení? Posuďte sami v naší galerii.

(mb)

Další články:


Přečtěte si také