Bydlení

16. března 2016 05:38

Markéta Zídková

Geniální. Byt s pohyblivými stěnami může mít jednu až čtyři místnosti

Variabilita prostoru.

Jednu až čtyři místnosti může mít tento prázdninový loft ve Španělsku – vždy podle toho, co se jeho majitelům a hostům právě nejvíc hodí. Proměny umožňují dvě posuvné a dílem vyklápěcí stěny.

María José a Enrique bydlí v Mexiku, rodné Španělsko je ale stále přitahuje. Proto si také ve městě Salinas uprostřed Asturského knížectví pořídili pro sebe i své prázdninové hosty – děti, vnoučata a přátele – byt. Aby tam mohlo společně spokojeně přebývat více lidí, hledali způsob, jak byt co nejlépe uzpůsobit stále se měnícím nárokům. Problém vyřešilo architektonické studio PKMN z Madridu svým návrhem dvou posuvných stěn na kolečkách, s jejichž pomocí lze během chvíle zřídit až 4 samostatné místnosti.

Před přestavbou byt tvořily dvě místnosti, jedna příliš velká předsíň a dvě terasy, které by kvůli jejich orientaci na severní stranu – odkud v této oblasti často nepříjemně fouká – sotvakdo používal.

Kromě koupelny a kuchyně majitelé nechali odstranit veškeré příčky a terasy, které zasklili, integrovali do bytu jako arkýře. Následně do bytu instalovali ony dva zmíněné posuvné moduly, které lze vychylovat o 90 stupňů a utvářet s jejich pomocí samostatné místnosti.

Tyto stěny jsou navíc plné nejrůznějšího vybavení. Z jedné strany z nich lze vyklopit rozkládací postel pro dva a z druhé strany je zas televizor. V druhém případě je to zas samostatné lůžko a knihovna. Obě stěny obsahují také skříňky a regály. Ve výklencích mezi posuvnými moduly a pevnými stěnami je další dvojlůžko, výklopný stolek či jiný nábytek.

Podívejte se na video:

Koupelna a kuchyně, které zabírají 20 m², zůstaly na původních místech. Zbývajících 50 m² bytu pak tvoří nanejvýš variabilní prostor.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky bydlení

Přečtěte si také