Bydlení

21. května 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Naučte se 7 triků od designérů, které dodají vašemu bytu luxusní styl a zvýší jeho hodnotu

Chcete bydlet jako milionář a máte hluboko do kapsy? Naučte se triky profesionálních designérů, kterými ošálíte každou návštěvu. Váš byt bude díky nim jako z luxusního žurnálu.

Nemusíte mít vilu ani zámek, aby vaše bydlení vypadalo skvěle. I s bytem normálních rozměrů se dá čarovat tak, aby vypadal opravdu skvěle. Bude se vám vněm krásně bydlet a zvýší se i jeho hodnota. Takže ať už si chcete jenom doma užívat, nebo byt výhodněji prodat, nechte si poradit od zkušených matadorů na poli bytového designu.

Neutrální barvy

Přírodní barvy jsou tutovka. Ne, že by interiér nemohlo rozsvítit neobvykle výrazné křeslo nebo extravagantní dekorace na zdi, ale neutrální základ vás jistí. Právě na něm pak můžete nechat zazářit něco barevného a bude to vypadat hodně stylově.

Skryjte zbytečnosti

Hromádky hraček na podlaze, poličky se zaprášenými suvenýry nebo kuchyň plná vařeček a nesourodých hrníčků jsou sice útulné a rodinnou pohodou dýchající prvky, ale na vzhledu vašemu domovu nedodají. Nemusíte je vyhazovat, pokud na nich lpíte, ale skryjte je. Do boxů, jednoduchých skříněk a uzavíratelných policových systémů. Čím čistější a jednodušší bude prostředí, tím elegantněji bude interiér působit.

Tmavé dveře

Dejte pryč vše, co zavání panelákovou bytovou kulturou, a pozvěte dovnitř vše, co připomíná anglické panství. Další vychytávka, kterou designéři využívají, jsou tmavé dveře. Klidně i černé, čím tmavší, tím lepší. Interiéru to dodá neskutečný šmrnc a rafinovanost.

„Drahé” textilie

Všimli jste si někdy, že hodně drahé polštáře a závěsy mají spousty „bratříčků” v o mnoho levnějším provedení? A skoro to není poznat. Těžko bude někdo zkoumat, kolik procent hedvábí se v příslušné látce nachází, jde o efekt. Vybírejte sofistikované vzory a barvy, žádné dětinské obrázky, srdíčka nebo šustivý silon. Za slušnou cenu sežeňte nadčasové a luxusně vypadající interiérové látky, kterými neskutečně vylepšíte obývák. Klidně mrkněte i do secondhandů, třeba se tam skrývá opravdu luxusní osamocený závěs, ze kterého ušijete dva až tři povlaky na polštář.

Čarujte se závěsy

Pozor, hodně záleží, jak závěsy pověsíte a použijete. Vdesignových interiérech nevisí jen tak na plastových kroužcích z marketu. Dodržte následující pravidla a závěsy budou vypadat vznešeně. Pověste je až ke stropu, čímž opticky protáhnete místnost a dodáte jí prostornosti. Olemujte spodní část závěsu pruhem látky, čímž zajistíte zajímavý detail. Dbejte na to, ať jsou závěsy bohatě nařasené. Jinak to vypadá, že se šetřilo. Konzolovou tyč volte nenápadnou, v tónech závěsu.

Omračte stropem

Ne, že by měl někomu spadnout na hlavu, ale připoutejte k němu nenápadně pozornost. Skvěle bude vypadat podsvícený podhled v moderních interiérech, na který stačí sádrokartonová deska a šikovný elektrikář. Můžete pak vynechat spousty lustrů a nechat jen jeden dominantní a zářivé okraje stropu. V klasických interiérech se zaměřte na ozdobné lišty a rozety, které dodají exkluzivní atmosféru starých dobrých časů.

Věnujte pozornost detailům

Elegance se skrývá vdetailech. Doslova. Několik naaranžovaných knih o umění na odkládacím stolku. Řezané květiny ve vysoké váze. Bronzová soška nebo historický kalamář nemusí působit jako veteš, ale když je správně použijete, budou božské. Mějte měkké a nadýchané ručníky v koupelně, naducané polštáře na sedačce a nezapomeňte na příjemnou interiérovou vůni a nenápadné, leč efektní svíčky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také