Thermalu ustoupilo 30 domů. Co dalšího byste o slavném hotelu měli vědět?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se koná v hotelu Thermal už od roku 1977. Brutalistní stavba se zajímavou historií leží v samém srdci Karlových Varů, přímo u kolonád s léčivými prameny. Jaké zajímavosti byste o Thermalu měli vědět?
Kvůli Thermalu šlo k zemi 30 domů
Hotelový komplex nahradil třicítku vesměs secesních domů, které stávaly na Chebské ulici. Všedesátých letech byly vhavarijním stavu a jejich demolice vycházela levněji než případná rekonstrukce. Mezi zbořenými domy byly i dva hotely. Karlovy Vary přišly o část historické zástavby při okraji lázeňského centra, zároveň ale získaly hotel,který je dnes oceňován a památkově chráněn.
Hotel je ukázkou brutalistní architektury
Thermal vsobě spojuje dva směry, které ovlivňovaly architekturu zejména všedesátých a sedmdesátých letech, brutalismusa mezinárodní styl. Brutalismus se vČeskoslovensku rozvíjel, ačkoli zdejší podoba byla subtilnější než na západ od nás. Za projektem stáli Věra a Vladimír Machoninovi, kteří postavili i obchodní dům Kotva na náměstí Republiky v Praze. Jak Thermal, tak Kotva se dočkaly památkové ochrany, jedná se o jediné dvě brutalistní stavby v Česku, které památkáři na seznam památek přidali.Další budovy na zápis teprve čekají.
Stavělo se devět let
Základní kámen hotelu Thermal položil tehdejší ministr kultury a informací během festivalu vroce 1968, slavnostní otevření hotel čekalo o devět let později, vroce 1977.
Thermal se může rovnat zahraničním festivalovým hotelům
Manželé Machoninovi měli možnost vidět další festivalové hotely v zahraničí a mohli tak vytvořit unikátní stavbu, která se vyrovnala i západoevropským stavbám. Thermal byl nejen moderní po technologické stránce, ale nabízel všestranné využití i pro další kulturní akce mimo období festivalu, pro kongresy a taky pro místní, protože hotelový bazén byl budován pro karlovarskou veřejnost, nejen pro hotelové hosty.
Vybavení Thermalu bylo součástí projektu
Návrhy interiérů a vybavení si manželé Machoninovi vzali na starost také. Stavba byla promyšlená do nejmenších detailů, Thermal získal svá vlastní křesla, která nebyla kvidění nikde jinde. Machoninovi navrhli i hotelové pokoje a exteriér propojili sinteriérem použitím stejných materiálů. Nedílnou součástí budov postavených za socialismu byla i umělecká díla. Až čtyři procenta rozpočtu museli stavitelé využít na skulptury, mozaiky, lustry atd. od významných československých umělců.
Machoninovi navrhli i další významné stavby
Manželé Machoninovi stojí kromě Thermalu a zmíněného obchodního domu Kotvai za Domem bytové kultury na Budějovické. Navrhli také budovu československého velvyslanectví vBerlíně.
Hotelový bazén byl sedm let zavřený
Součástí projektu Thermalu byl i bazén na skále za hotelem. Do plánů ho architekti zařadili na žádost města, které chtělo, aby Thermal mohla využívat i široká veřejnost. Bazén byl napouštěn vřídelní vodou a byl největším vřídelním bazénem vKarlových Varech. Po letech chátrání se definitivně uzavřel roku 2015. Vposledních letech procházel rekonstrukcí, která byla narychlo dokončena před festivalem vlétě 2021. Ukázalo se ale, že mnohé části wellness centra a bazénu nejsou dokončené. Dlaždičky na některých místech sotva drží atd.
Kontroverzní rekonstrukce
Na rekonstrukci dlouhodobě upozorňují vnoučata Machoninových, která založila iniciativu Respekt Madam. Nesouhlasí zejména sproměnou interiérů pokojů, ze kterých mizí původní prvky navržené Machoninovými.