návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Thermalu ustoupilo 30 domů. Co dalšího byste o slavném hotelu měli vědět?

matoušhartman , Vydáno: 28.08.2021
Dnes končí 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se koná v hotelu Thermal už od roku 1977. Brutalistní stavba má za sebou zajímavou historii a prochází diskutovanou rekonstrukcí. Jaké zajímavosti byste o Thermalu měli vědět?

reklama

Kvůli Thermalu šlo k zemi 30 domů

Hotelový komplex nahradil třicítku vesměs secesních domů, které stávaly na Chebské ulici. V šedesátých letech byly v havarijním stavu a jejich demolice vycházela levněji než případná rekonstrukce. Mezi zbořenými domy byly i dva hotely. Karlovy Vary přišly o část historické zástavby při okraji lázeňského centra, zároveň ale získaly hotel, který je dnes oceňován a památkově chráněn.

Hotel je ukázkou brutalistní architektury

Thermal v sobě spojuje dva směry, které ovlivňovaly architekturu zejména v šedesátých a sedmdesátých letech, brutalismus a mezinárodní styl. Brutalismus se v Československu rozvíjel, ačkoli zdejší podoba byla subtilnější než na západ od nás. Za projektem stáli Věra a Vladimír Machoninovi, kteří postavili i obchodní dům Kotva na náměstí Republiky v Praze. Jak Thermal, tak Kotva se dočkaly památkové ochrany, jedná se o jediné dvě brutalistní stavby v Česku, které památkáři na seznam památek přidali. Další budovy na zápis teprve čekají.

Hotel Thermal od manželů Machoninových v Karlových Varech je základnou filmového festivalu

Český brutalismus je výjimečný. Některé budovy ale už zanikly, jiné jsou ohrožené

Veletržní palác v Praze

Funkcionalismus v Česku: Veletržní palác i vila Tugendhat. Jaké další skvosty u nás máme?

Stavělo se devět let

Základní kámen hotelu Thermal položil tehdejší ministr kultury a informací během festivalu v roce 1968, slavnostní otevření hotel čekalo o devět let později, v roce 1977.

Thermal se může rovnat zahraničním festivalovým hotelům

Manželé Machoninovi měli možnost vidět další festivalové hotely v zahraničí a mohli tak vytvořit unikátní stavbu, která se vyrovnala i západoevropským stavbám. Thermal byl nejen moderní po technologické stránce, ale nabízel všestranné využití i pro další kulturní akce mimo období festivalu, pro kongresy a taky pro místní, protože hotelový bazén byl budován pro karlovarskou veřejnost, nejen pro hotelové hosty.

Vybavení Thermalu bylo součástí projektu

Návrhy interiérů a vybavení si manželé Machoninovi vzali na starost také. Stavba byla promyšlená do nejmenších detailů, Thermal získal svá vlastní křesla, která nebyla k vidění nikde jinde. Machoninovi navrhli i hotelové pokoje a exteriér propojili s interiérem použitím stejných materiálů. Nedílnou součástí budov postavených za socialismu byla i umělecká díla. Až čtyři procenta rozpočtu museli stavitelé využít na skulptury, mozaiky, lustry atd. od významných československých umělců.

Manželé Machoninovi navrhli i interiérové prvky včetně křesel
Autor: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia Manželé Machoninovi navrhli i interiérové prvky včetně křesel

Machoninovi navrhli i další významné stavby

Manželé Machoninovi stojí kromě Thermalu a zmíněného obchodního domu Kotva i za Domem bytové kultury na Budějovické. Navrhli také budovu československého velvyslanectví v Berlíně.

Hotelový bazén byl sedm let zavřený

Součástí projektu Thermalu byl i bazén na skále za hotelem. Do plánů ho architekti zařadili na žádost města, které chtělo, aby Thermal mohla využívat i široká veřejnost. Bazén byl napouštěn vřídelní vodou a byl největším vřídelním bazénem v Karlových Varech. Po letech chátrání se definitivně uzavřel roku 2015. V posledních letech procházel rekonstrukcí, která byla narychlo dokončena před festivalem v létě 2021. Ukázalo se ale, že mnohé části wellness centra a bazénu nejsou dokončené. Dlaždičky na některých místech sotva drží atd.

Kontroverzní rekonstrukce

Na rekonstrukci dlouhodobě upozorňují vnoučata Machoninových, která založila iniciativu Respekt Madam. Nesouhlasí zejména s proměnou interiérů pokojů, ze kterých mizí původní prvky navržené Machoninovými.

reklama

Článek je zařazen v: česká architektura , brutalismus

reklama

Přečtěte si také