Bydlení

5. února 2019 11:56

redakce Prima Zoom

10 nejkrásnějších horských chat: Tady byste chtěli strávit zbytek zimy

Zima není vůbec ošklivá, šedivá a chladná, když ji můžete trávit v krásném horském srubu. Zasněte se s námi nad těmi nejlepšími a vyberte svůj dokonalý horský dům!

Probouzíte se a nad štíty hor vylézá oranžové zimní slunce. Do oken padají první paprsky a vy se přesouváte ke krbu vychutnat si pořádnou snídani. Půjdete dnes do horké vířivky, nebo si dáte několik dlouhých sjezdů na lyžích?

Přiznejme si, že takto sní každý z nás. Možná že vás víc berou pláže, ale krásný horský dům má rozhodně něco do sebe! Minimálně by se v něm zima dala přečkat v mimořádně estetickém balení.

Bazén s výhledem

Začneme hned se spektakulárním bazénem, kterým se může pochlubit jistá lovecká „chata” v americkém státe Tennessee! Tato 12 metrů vysoká okna s výhledem do údolí řeky Tennessee River patří šťastlivcům jménem Joyce a Peter Pryorovi. Dům s úžasným výhledem koupili před 30 lety a stále je, světe div se, neomrzel.

Obývák pro Gatsbyho

Že v Americe není nic nemožné, dokazuje tato horská vila z kalifornských lesů. Jak se dá očekávat, o skromnosti tu nemůže být řeč. Na svědomí ji mají Ryan Group Architects ve spolupráci se Sarah Jones Design a stydět by se za ni nemusel ani Gatsby. Račte si povšimnout všech těch báječných přírodních materiálů a sněte dál.

Syrová tradice

Pokud toužíte po něčem tradičnějším, syrovějším a hlavně skromnějším, pokochejte se pohledem na tento jednoduchý minidům. Pro vás a vašeho huskyho bude úplně stačit. Kouzlo mu dodává především útulná verandička sparožím a huňatými kožešinami.

Srub à la rozhledna

Kdo říká, že horský srub musí stát nohama na zemi? Klidně ho vyneste do výšin, jako to udělali šťastní majitelé tohoto srubu-rozhledny. Večer můžete pozorovat zvířata jako na safari!

Puristické mimikry

Pokud je něco moderní, puristické a naprosto jednoduché, dokáže to splynout s přírodou jedna báseň. Jako v zenové pohádce se musí cítit slečna na fotografii. Naprosto čistá architektura lesního srubu s prostou funkční terasou, na které je umístěna vyhřívaná vířivka. Brali byste?

Italské Alpy v zrcadle

Ještě jedna zcela minimalistická záležitost z dílny designera Otmara Prennera, který renovoval horskou chatu v jižním Tyrolsku. Nic neponechal náhodě, ani výhled, jenž se dokonale zrcadlí v jediném dominantním okně.

Švýcarská stodola

Tohle není dílo moderního designu, ale švýcarská stodola z 18. století! Samozřejmě s pořádným faceliftem, který ji přenesl do současnosti! Nachází se v malé vesničce Sarreyer a jen pár minut od lyžařského střediska Verbier. Byla postavena už v roce 1792 a sloužila jako chlív pro krávy. O několik set let a rozsáhlou rekonstrukci později je nyní nádherným třípodlažním rekreačním domem pro mladou rodinu!

Drsná romantika

Kdo potřebuje velký, designový, moderní, vytuněný, reprezentativní horský dům? Vy ne? Raději dáváte přednost skutečné romantice a drsné náruči přírody? Vítejte ve svém snu, kde není topení, ale kamna a pro vodu se chodí do studánky…

Bílý sen

Horský design nemusí být jen zemitě dramatický se spoustou kamene a tmavého dřeva. Tento srub, který stojí v Truckee v Kalifornii nabízí severskou eleganci, vzdušnost a jemnost. Je to díky kombinaci světlého dřeva, bílého kamene a odlehčených ploch skleněných oken.

Dům u jezera

A ještě jeden utěšený pohled na dokonalý srub, kde bychom dokázali hibernovat až do jara. Tady nelze než závidět. Nejen stavbu samotnou, ale hlavně umístění srubu. Proč se spokojit jen s horami, když u toho můžete mít i vlastní azurově modré jezero?

(ku)


Přečtěte si také