Bydlení

19. října 2014 06:00

Markéta Zídková

Barvám se meze nekladou! Podívejte se na nový fenomén z Bolívie

V ulicích bolívijských měst přibývá křiklavých domů vyvedených v barevném folklorním stylu Andina. Výstřední počínání původně jediného architekta možná prosadí nový architektonický styl.

Stojí jich už na 120 a další přibývají. Nápadné domy hýřící barvami jak zvenku, tak i zevnitř se objevují hlavně v obřím slumu El Alto. Dobrou polovinu z nich navrhl bývalý zedník Freddy Mamani Silvestre, který se už 10 let věnuje architektuře.

Ovládne Jižní Ameriku nový Hundertwasser?

Naději prosadit se tomuto stylu, který historička architektury Elisabetta Andreoliová označila výrazem „neoandino,“ dodávají odkazy na tvorbu původních obyvatel. „Jsem hrdá na svou kulturu plnou radosti a barev. Takový je i svět kmene Aymara, tak proč by můj dům nemohl ukazovat, kdo jsem?“ vysvětluje šířící se nadšení pro křiklavá stavení prodavačka Rosario Leucaová. V novém stylu vznikají jak rodinné domky, tak malé činžáky i obří stavby.

Ustrnulá totalitární Bolívie se se Silvestrovými architektonickými anomáliemi stává dějištěm podobného fenoménu, jaký v Rakousku rozjel architekt, malíř a sochař Friedensreich Hundertwasser. I jeho domy překypují barvami a ani na nich se takřka nevyskytují rovné, natožpak pravidelné linie.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Rakousko architekt Bolívie styl dům Jižní Amerika silvestr Friedensreich Hundertwasser El Alto

Přečtěte si také