reklama

Budeme stavět domy z lidské moči? Má to dvě veliké výhody

Matouš Hartman
20. listopadu 2018
O výrobě cihel z lidské moči se už uvažuje několik let, teď ale přišel přelomový výsledek. V Jižní Africe vyrobili stavební materiál, který je odolnější než klasické cihly a navíc nijak nezatěžuje planetu.
reklama

Kvýrobě takových cihel postačí lidská moč a písek. Zbytek udělají bakterie. Proces je podobný tomu, při kterém vznikají mušle. Cihla zlaboratoře může nahradit tradiční stavební materiály. Ukazuje se totiž, že má dvě základní výhody.

První jsou technické vlastnosti cihly. Čím déle bakterie moč a písek přeměňují na cement, tím tvrdší výsledný produkt je, a to až o 40 % oproti klasické pálené cihle. Druhou výhodou je ekologičnost výroby. Nevytváří žádný odpad, je tudíž zero-waste, a navíc neuvolňuje do ovzduší žádný oxid uhličitý. Neodchází kžádnému spalování, cihly se vyrábějí při pokojové teplotě a mohou být tvarovány do nekonečného množství tvarů.

Otázkou ale zůstává, zda se podaří dostat nápad do výroby a odkud se bude brát dostatečné množství moči… Zatím se podívejte do galerie, jak cihla vyrobená zmoči vypadá vlaboratoři:

K tématu

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: cihlaekologievýrobainovacezero wastedůmekostavební materiálJižní Afrika
reklama