Bydlení

13. ledna 2015 11:34

Markéta Zídková

Inspirace: 5 rad, jak si zařídit pohodovou koupelnu podle feng-šuej

Dokonale vyladěná koupelna.

Přemýšlíte o novém designovém koupelnovém závěsu? Než si ho pořídíte, zkontrolujte si, zda vám nekape kohoutek a jestli má váš koš na prádlo pořádné víko. To jsou momenty, které vám v koupelně budou krást energii. Jak energeticky vyladit koupelnu, ví specialistka na učení feng-šuej Sylvie Martina Malíková.

Hlavní starostí jsou v koupelně z pohledu feng-šuej barvy, čistota a uspořádání věcí,“ zdůrazňuje na úvod Sylvie Martina Malíková. Koupelna je energeticky poměrně složitá zóna, proto je třeba ohlídat, aby zde energie zbytečně neunikala.

Čistota a pořádek v koupelně

Koupelna je centrem očisty těla, a pokud se tělo očišťuje, ulevuje se i duši. A když se duše cítí čistě a svěže, pak odstraňujeme snadněji i běžné překážky a nezdary v životě.

Zároveň je třeba mít na paměti, že koupelna je místem, odkud se odplavuje špína odtokem z vany, sprchového koutu, umyvadla či toalety. Proto je nutné v této malé místnosti udržovat maximální čistotu. Mokré ručníky nechte řádně a rychle uschnout, nenechávejte je mokré na podlaze. Všechny kohoutky a baterie udržujte ve vynikajícím stavu. Koupelnu rozhodně nezahlcujte ozdobami ani drobnostmi. Chaos v jakémkoli prostoru vnáší chaos i do života. Maličkosti jako gumičky, sponky, pinzety a další věci dejte ideálně do skleněných či porcelánových dóz.

Projděte si to na názorných ukázkách:

Záchod zavírat!

Když se záchod nepoužívá, zavírejte ho poklopem, aby neunikala energie. Stejně tak je důležité mít pod kontrolou špinavé prádlo – tedy v koši pod víkem. Okna a dveře musí být perfektně uzavíratelné.

Nenechávejte kapat kohoutek

Z pohledu feng-šuej přinášejí kapající kohoutky energii nerozhodnosti. „Když kape voda, je to, jako by každá kapka znamenala jednu variantu řešení – tak, tak, tak, tak. Je dobré mít rozhodování pod kontrolou, pevně stát a nenechat se vyvést z míry,“ říká odbornice na feng-šuej Sylvie Martina Malíková. „Kapající kohoutek je navíc nechtěná ztráta vody a nikdy není dobré, abychom měli úbytek či ztrátu. Voda je nejsilnější a nejvzácnější z elementů a měli bychom si vážit každé kapky.“

Proč nenechávat krabičky s léky na očích? „Léky jednoduše schovejte do dózy, skříňky nebo šuplíku. Máme-li je stále na očích, můžou podle feng-šuej materializovat důvod, proč je užívat,“ říká Sylvie. Výjimka se vztahuje na vitaminy a výživové doplňky.Léky v koupelně schovejte

Barvy volte do koupelny světlé

Ať už budete vybírat jakékoli obložení, v koupelně se na stěny hodí světlé tóny. Správnou volbou jsou jemné odstíny zelené s různými motivy. Pastelové barvy vyberte i pro ručníky a závěsy. Prostor se tak opticky prosvětlí a zútulní. S elementem vody, nejsilnějším ze všech feng-šuej živlů, se spojuje modrá barva. V ní je koncentrace síly a čistoty. Takže i modrá je dobrá.

I doplňky si pořiďte ve světlých barvách a najděte jim vhodné místo. „Čisté ručníky zamotejte do ruliček, uložte je do proutěného koše a ten dejte na zem nebo do rohu. Na koš na prádlo nehledejte jiné místo než v koupelně. Skleničky na zubní kartáčky udržujte v čistotě a nepoškozené. V koupelně nesmí chybět koupelnový set na tekuté či tuhé mýdlo. Pokud máte koupelnu spojenou s toaletou, najděte si vhodný držák na toaletní papír.

5 doporučení na závěr

- V koupelně se doporučuje mít jedno okno do venkovního prostoru. Velké okno ale neumísťujte do bezprostřední blízkosti vany.

- Zrcadla mají v koupelně pozitivní efekt, ale na stěnách by neměla být více než dvě.

- Zelené rostliny působí všude velmi příjemně. Jednu umístěte k vyšší straně zrcadla nad umyvadlem. Často se najde i místo mezi stropem a koupelnovými skříňkami.

- Velkým přínosem k vyladění prostoru jsou závěsné feng-šuej krystaly. Je to jednoduchý a cenově dostupný prostředek k vyladění energie.

- Ideální je oddělení záchodu od vany, a to alespoň závěsem.

Náš tip

Máte-li rádi voňavé prostředí, rozestavte si v koupelně nad zrcadla, poličky a na okraj vany stojánky na vonné tyčinky a svíčky různých barev. Svíčky nenechávejte ladem a při pobytu ve vaně je (při dodržení všech bezpečnostních pravidel) pravidelně zapalujte.

Více o Sylvii Martině Malíkové na www.businessfengshui.cz

Ivana Králová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také