12. prosince 2014 05:27
Markéta ZídkováPracovní kout pod postelí? Děti se budou cítit ohrožené aneb Jak zařídit dětský pokoj
Desatero při zařizování dětského pokoje.
Některé dětské pokojíčky bývají „vymazlené“ do detailu, jindy je pokoj pro nejmenší trochu skladištěm nábytku, který se nám už jinde nehodí. Děti jsou ale na disharmonii nebo špatný výběr barev velmi citlivé. Jak dětský pokoj zařídit, aby v něm dětem bylo hezky, radí specialistka a lektorka Feng-shui Sylvie Martina Malíková.
1. Barvy do pokojíčku vybírejte citlivě
Hodně vám napoví temperament dítěte. Pro klidné dítě můžete volit výraznější barvy, pro aktivní spíše jemné. „Například pro hyperaktivní děti doporučuji jemné odstíny modré, protože uklidňují,“ říká Sylvie Malíková. „Při výběru klidně spolupracujte s dítětem. Pokud už je schopné rozeznávat barvy, ukáže vám, co se mu líbí. Můžete to zjistit i podle toho, jakou barvu oblečení má rádo,“ říká Sylvie. Dětský instinkt vám pomůže, ale rozumně vyhodnoťte rozmary a momentální nálady svého potomka. Ideální je dát dítěti na výběr jen z určité škály barev. Pozorně a s dítětem vybírejte i ložní prádlo, ať se malému spáči dobře odpočívá.
Projděte si galerii. Lektorka Feng-shui Sylvie Malíková okomentovala fotky, tak, že vysvětluje, co je v pokojíčcích dobře a co špatně:
2. Dávejte pozor, kam umístíte postel
Podle Feng-shui postel nikdy nesmí mířit nohama ke dveřím (v dětském pokoji ani jinde). Nohama napřed se vynášejí nebožtíci. Pokud spíte nohama směrem ke dveřím, může vám ubývat energie, u dětí dokonce hrozí oslabení imunity. Pokud nemáte jinou variantu a musíte postel tímto způsobem otočit, použijte na zakrytí oblasti mezi dveřmi a postelí třeba paravan.
3. Na podlahu patří koberec
Menší děti si hrají hlavně na zemi, proto je koberec skoro nezbytný. Vytvoří pocit útulnosti, zajišťuje teplo a bezpečí.
4. Poslední trend – postele „vše v jednom“, nejsou ideální
Feng-shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město. zdroj: Wikimedia Commons
„Takové ty stěny, kde je nahoře postel, pod ní je umístěný pracovní stůl, poličky a kolikrát ještě skříň, nejsou dobou volbou,“ říká Sylvie Malíková. „Jsou pro děti dost tísnivé, navíc nad hlavou mají neustále mohutnou masu postele, což může vzbuzovat podvědomý pocit ohrožení. Děti v takové ‚stěně‘ často ztrácejí pocit bezpečí a rozhodně se jim nebude dobře pracovat ani tvořit.“
5. Stůl nedávejte zády do prostoru
Pracovní stůl pro školáka nebo studenta je ideální umístit takto: sedící má výhled na dveře a za zády pevnou zeď. Pokud tuto komfortní pozici nemůžete zvolit, pořiďte svému dítěti masivní židli s velkým opěradlem, aby bylo zezadu „chráněno“. Na zeď nad stolem pak pověste třeba zábavné malé zrcátko, aby dítěti stačil jediný pohled na zjištění, kdo vchází do dveří. Stůl by pak měl být dost velký na to, aby na něm váš potomek mohl realizovat své nápady, sny a dobře se mu u něj sedělo.
6. Zvířata a rostliny? Proč ne?
K dětem do pokoje nedávejte rostliny s „agresivní“ formou listů, například palmy typu dracena se špičatými listy, kaktusy, jedovaté rostliny ani silně vonící rostliny. Když má dítě morče nebo jiného malého kamaráda, umístěte příbytek zvířete do prostoru „mentorů“ (kamarádů, rádců), tedy ideálně do první třetiny pokoje na pravé straně ode dveří.
7. Odstiňte elektrické přístroje
„Velmi důležité je mít pod kontrolou všechny elektrické prvky kvůli možné koncentraci elektrosmogu v pokojíčku. V pokoji často větrejte a minimalizujte použití úsporných žárovek, televize, PC,“ říká odbornice. Pokud nemáte jinou možnost a dítě musí mít PC v pokoji, často větrejte a pořiďte do místnosti vodní fontánku nebo rostlinu jménem ficus benjamina – jako jediná absorbuje formaldehyd a snižuje koncentraci elektrosmogu.
„Nedoporučuji mít na nočním stolku v pokojíčku během spánku zapnutý telefon. Telefon i s nabíječkou dejte mimo místnost, v níž dítě spí.“
8. Laďte energii a vyhoďte zbytečnosti
V dětském pokoji je třeba udržovat pořádek a čistotu. Braňte se nekontrolovatelnému hromadění hraček a jejich skladování, vytřiďte plyšáky, na které už se jenom práší. Pokud nechcete rozbité a nefunkční hračky opravovat, vyhoďte je.
9. Zrcadlově stavěné pokojíčky? Zeptejte se dětí
V časopisech o bydlení jsou někdy k vidění „zrcadlově“ postavené pokojíčky pro sourozence. Postel, skříň, poličky, stolek – pravá strana kopíruje levou. Jak to vidí Feng-shui? „Doporučuji opět spolupracovat v této věci s dětmi. Děti si dokážou zvolit, jak chtějí mít pokoj zařízený, kde chtějí spát, kde chtějí mít stůl a zda jim takové zařízení totožné se sourozencovou stranou vyhovuje,“ říká Sylvie Malíková.
10. Přírodní materiály jsou nejlepší
Je třeba zdůraznit, že výběr přírodních materiálů je pro děti obzvláště důležitý. Volte měkké deky, jemné polštáře, dřevěný nábytek, nejlépe z masivu. Pokoj poskládaný z kousků „každý pes jiný ves“ na příjemné atmosféře a energetické harmonii místnosti nepřidá.
Ivana Králová
Mohlo by vás zajímat: