Bydlení

2. ledna 2015 10:42

Markéta Zídková

INSPIRACE Americká fotografka ozvláštnila svůj dům snímky z cest

Unikátní mix rodinných starožitností a snímků z cest do exotických zemí dodávají osobitý ráz rezidenci fotografky Rudi Dundasové v Severní Kalifornii.

Posedlost tulipány přivedla fotografku Rudi Dundasovou nejprve do knihovny tulipánové zahrady Hortus Bulborum vnizozemském Limmenu a zní pak do kazašských hor Tian-Shan, odkud okrasná cibulovina pochází. Kromě rostlin vKazachstánu fotila i lidi. Stejně tak ve Rwandě, kde se zaměřovala na zemědělce. Díky spolupráci snevládními organizacemi se dostala i do dalších zemí, kde zas dokumentovala práce na projektech kzajištění pitné vody. A právě fotografie, které Dundasová pořídila vUgandě, Tanzanii, Keni, Malawi a Etiopii, jsou rozvěšené po stěnách jejího elegantního domova v Severní Kalifornii. Celou rezidenci pak dotváří směs artefaktů zcest a rodinných starožitností.

Největší bizarnosti schraňuje vrelikviáři. Vpředsíni postavená vitrínka obsahuje sbírku sakrálních předmětů včetně jednoho vyrobeného zkusu nejspíše lidské lebky, panenku plodnosti, meteorit zPeru, opiové váhy zČíny a čtverzubce zBahamských ostrovů. Máloco je vtomto domě nové. Gauče, křesla, stojací lampy i stolek pořídila majitelka zdruhé ruky ve specializovaném online bazaru. Zařízení ztohoto zdroje příhodně doplňují křesla, truhla a další kusy po rodinných předcích.

Dům zroku 1912, vněmž žije srodinou a dvěma čivavami Coco a Machu je zajímavý i polohou svýhledem na hory. Ten se naskýtá zřady oken ve velkém obývacím pokoji skuchyňským koutem. Dům není nikterak skromný výměrou 242 m² ani dispozicemi strojicí ložnic. Venku nechybí ani - vKalifornii takřka povinný - bazén. Dundasová však nejvíc času tráví vleže v odpočívacím koutu svyhlídkou.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také