Bydlení

12. prosince 2016 17:55

Markéta Zídková

Jak připevnit zrcadlo na zeď? Lepidlo, páska, držáky?

Lepidel, silikonů a oboustranných lepicích pásek je na trhu řada. Ne všechny se ale hodí na lepení zrcadla. Poradíme vám, jak správně vybrat.

Zrcadlo dokáže být skvělým bytovým doplňkem. Nejenže pěkně vypadá, ale ještě rozšiřuje a prosvětluje místnosti. Zrcadla s rámem mají většinou na zadní straně úchyty, pomocí nichž je možné skleněnou okrasu domova zavěsit na stěnu. Jak ale připevnit k svislé ploše zrcadlo, které jste si nechali vyříznout na míru nebo si nepřejete, aby bylo zarámováno?

K uchycení zrcadla na stěnu je možné využít hned několik způsobů. V zásadě se liší tím, zda využijete některé z lepidel, silikonů či lepicích pásek, anebo si pořídíte jednoduché držáky. Každá ze zmíněných technik má svá plus a minus.

Lepení se zdá být na první pohled jednodušší, zrcadlo však připevníte ke stěně tak pevně, že jej nebudete moci jen tak vyměnit, kdyby náhodou došlo k jeho pozdějšímu poškození. U držáků zase vyměníte zrcadlo velmi snadno, ale budete muset do stěny vrtat a připevnit držáky za pomoci hmoždinek. Vrtání je navíc potřeba dobře rozvrhnout, aby budoucí odrazová plocha visela rovně a byla přesně tam, kde chcete. Dnes si pohrajeme s lepením a příště se poohlédneme po různých držácích a úchytkách.

Lepení zrcadla

Když se rozhodnete pro variantu uchycení zrcadla pomocí lepení, pak vězte, že máte na výběr hned z několika druhů silikonových přípravků. Je velmi důležité, abyste se dobře zorientovali v doporučení výrobce, k čemu jeho jednotlivé lepicí výrobky slouží. Reflexní vrstva, na jejíž zadní stranu budete lepidlo nanášet, je totiž velmi citlivá. Použitím nesprávného lepidla, i když by bylo dostatečně přilnavé, by vám spoj vytvořil na odrazové ploše buď mapy, nebo by dané místo dokonce rozleptal.

Jaké vybrat lepidlo nebo silikon?

Vyhledávejte proto lepidla na bázi MS-polymerů (SMP) nebo přímo výrobky jasně označené a určené k lepení zrcadel. Může vám dobře posloužit Mirrocol, univerzální lepidlo Mamut, Ceresit CS 26, Soudal lepidlo na zrcadlo, Pattex One for all, Silikon Lukopren S8280 a další. Většina z lepidel se dodává v podobě tub do vytlačovacích pistolí, u některých výrobků ale existují i menší varianty v klasických menších tubách.

Lepicí páska

Další variantou je samolepicí oboustranná páska. Opět existují i ty, které spolehlivě unesou i zrcadla a nepoškodí reflexní vrstvu. Hlídejte si proto na etiketě informace, pro co všechno páska k lepení slouží, případně si pozorně prohlédněte všechny piktogramy. Vhodné jsou například pásky Tesa nebo Pattex Super Fix.

Pásku, nebo lepidlo? A kam?

Důležité je také zvážit, kolik lepidla či pásky budete potřebovat a kam zrcadlo chcete připevnit. Lepení pomocí lepidla a pásky se trochu liší. Při užití pásky si buďte vědomi, že se zrcadlem nehnete, jakmile se zadní plocha na pásku nalepí. Lepíte-li tedy do volného prostoru, kde nemáte jistotu, že bude zrcadlo umístěno rovně, raději si tužkou naznačte, kam jej chcete nalepit. Střed by měl být zhruba v úrovni očí. Pokud se v něm ale budou vzhlížet i děti, střed zrcadla posuňte o něco níže, pochopitelně záleží na výšce zrcadla.

Oproti lepení zrcadla na oboustrannou lepicí pásku je práce s lepidlem mnohem snazší. Po přiložení obou lepených ploch k sobě totiž můžete ještě chvíli se zrcadlem pohybovat a posouvat jím po stěně do správné pozice. Některé ze silikonů ale schnou pomalu, a tak musíte na čas zrcadlo zafixovat, než se spoj zpevní. Mrkněte proto také na dobu, za jak dlouho silikon zpevní. Lepidla by v tomto směru měla být rychlejší a bez potřeby fixace.

Pěkně s mírou...

Lepicí přípravek se nanáší bodově. I páskou nemusíte pokrýt veškerý zadní povrch, lepte ji ve směru pověšení zrcadla. Jestli chcete připevnit na stěnu, na dveře či někam jinam jen malé zrcátko, spotřebujete opravdu jen málo lepidla, stačí vám tedy menší tuba nebo pár ústřižků pásky. U větších zrcadlových ploch využijete pochopitelně úměrně větší množství. Podklad nesmí být mastný, důkladně jej tedy očistěte. U štukových stěn omítku oškrábejte, aby se vám za čas zrcadlo nepoklonilo až k zemi i s vrstvou omítky. S rozměrnějšími zrcadly raději pracujte ve dvou, případně i ve více lidech. Práce je pak mnohem jednodušší a výsledek jistější.

Příště držáky

Pokud s lepidly a silikony nejste moc kamarádi nebo si chcete být jisti, že budete moct zrcadlo jednoduše vyměnit, kdyby přišlo náhodou k úhoně, pak zbystřete příště. Další článek o přichycení zrcadel se bude věnovat úchytkám a držákům zrcadel.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také