Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak připevnit zrcadlo na zeď – držáky a úchytky (2.díl)

Pokud vám nevadí vrtání, pak připevněte zrcadlo pomocí držáků či úchytů.
Vydáno: 22.08.2014
Kdo je nejkrásnější...
Autor: Thinkstock Kdo je nejkrásnější...

Minule jsme si přiblížili, jak se dá zrcadlo na stěnu či jinou svislou plochu přichytit pomocí silikonu, lepidla a lepicí oboustranné pásky. Článek naleznete ZDE. Dnes se poohlédneme po držácích a úchytkách.

Každý ze způsobů přichycení zrcadla, tedy lepení i úchytky má co do sebe. Velkou výhodou u držáků zrcadel je snadnost výměny zrcadla. Když se vám totiž z nějakého důvodu zrcadlo rozbije, naštípne, nebo praskne a máte jej přilepené, je náročně jej odstranit. Zvláště ty kousky, které jsou poctivě lepidlem přimáčknuté k podložce. Aby se vám je podařilo dostat pryč, doporučuje se použít rybářský vlasec, nebo pevnou strunu. Někdy může pomoci i špachtle, pochopitelně záleží na podkladu.

Podívejte, jak k sobě mohou na stěně ladit různé tvary a dekory starých zrcadel

Stará zrcadla v moderním interiéru

Výhoda držáků

U držáků na sklo a zrcadla je to jiné. Záleží jen na tom, abyste byli schopni dobře si místo a zrcadlo naměřit spolu s tím, kam umístíte úchytky, a pak jen vyvrtat díry pro hmoždinky. Úchytky následně ke stěně jednoduše přivrtáte. Je s tím sice trochu práce a mnohé úchytky nebo jejich části jsou na krajích zrcadla trochu vidět, ale za důkladnou přípravu a dobré umístění držáků budete odměněni. Ať už pěkným estetickým dojmem (zrcadlo se jakoby u stěny vznáší, nedoléhá totiž plně k podložce), nebo třeba již zmíněnou možností snadné výměny.

Kde držáky najdeme

U hotových zrcadlových výrobků většinou výrobci úchytky dodávají spolu se zrcadlem. Pokud je ale nemáte, můžete si pořídit i několik jejich variant. Ty nejjednodušší naleznete třeba v dobře zásobených hoby marketech a železářstvích v regálu u hmoždinek nebo u zrcadel a některé vám prodají i ve sklenářství, pokud jsou na takový prodej vybaveni. Další možností je také najít si vhodné úchytky na internetu, třeba u prodejců koupelnového nábytku a nechat si je zaslat.

Magie kulatých tvarů dokáže ozvláštnit i mnohem větší plochu

Okouzlující zrcadla. Které si vyberete?

Jak s nimi pracovat

Držáky na zrcadlo jsou většinou řešené tak, že buď jednu část připevníte ke stěně a druhou, okrasnou, na ni nasunete či našroubujete, nebo využijete držáky s pružinkami. Zrcadlo je pak možné uchytit na pevno dvěma způsoby. Za prvé došroubováním vnější části úchytky, ke spodní, již připevněné ke stěně. Za druhé tak, že na stěnu umístíte do protilehlých stran (budoucích okrajů zrcadla) úchytky s pružinkou a proti nim úchytky bez ní. Do pružících držáků vsunete zrcadlo, a díky pružícímu mechanismu se vám pak podaří zasunout zrcadlo i do zbylých protilehlých pevných úchytek.

Při vyměřování, kam úchytky na stěnu připevnit, si raději jejich polohu určete spolu se zrcadlem. Držáky připevněte na zrcadlo (třeba jen lepicí páskou), zrcadlo přiložte ke stěně, zajistěte si třeba vodováhou správnou polohu a na stěnu naznačte obrysy úchytek. Pak už jen naměřte, kde přesně máte vrtat a je to.

Jednoduché linie a přesto vnadné

Malá zrcadla, která umí skrýt tajemství

Nalepovací úchytky

Speciální možností uchycení zrcadla na stěnu jsou malé kovové nalepovací plíšky s perforací. Jejich výhodou je, že nejsou vidět, lepíte je zezadu na zadní stranu odrazové plochy zrcadla. Vypadají jako malé čtverce, či obdélníčky, které mají na jedné straně malou část plechu protlačenou. A právě za ni se zrcadlo věší. Takové jednoduše upravené plíšky je nutné přilepit na zadní stranu zrcadla. Přichází tedy na řadu opět lepidlo, tmel, nebo oboustranná lepicí páska. Minule jsme o vhodných lepidlech a páskách psali a některé vhodné typy zmínili.

U některých silikonů můžete nanést i větší množství, ale nejlepší je lepit bodově, zvlášť u silnějších lepidel.

Jak připevnit zrcadlo na zeď? Lepidlo, páska, držáky?

Vyrovnání zrcadla

Po proschnutí máte ze svého zrcadla něco jako obraz se zadním úchytem. Někdy je třeba, pokud chcete, aby zrcadlo přesně kopírovalo svislou plochu a svůj dolní okraj nesvažovalo ke stěně, oddálit spodní část zrcadla od stěny nějakou výztuhou, nejlépe měkkou; lehce ke stěně, nebo k zrcadlu přilepenou.

Závěrem dvě rady

Cesta k radosti z vlastnoručně připevněného zrcadla není složitá a v podstatě ani náročná. Jen si práci dobře promyslete a rozvrhněte. Nejlépe se zrcadlo věší ve dvou i vícero lidech, zvlášť když je těžké. Při umístění zrcadla ještě nezapomeňte na to, že střed by měl být zhruba v úrovni očí a pokud máte doma také malé caparty, střed zrcadla klidně posuňte o něco níže, než jej vnímáte vy. Hodně štěstí!

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Přinášíme netradiční barevné kombinace

Jedna kuchyně 20x jinak. Která se vám nejvíc líbí?

Dřevěná podlaha je téměř nesmrtelná. Naučte se o ni pečovat

Dřevěná podlaha: Co všechno lze zkazit při jejím broušení

Nová okna

Co je vám? Měnili nám okna

Článek je zařazen v:

reklama