Obývací pokoj

11. června 2017 06:02

Markéta Zídková

Budiž světlo. 5 rad, jak vybrat osvětlení do obývacího pokoje

Než budete cokoliv kupovat, zamyslete se, na co vše si potřebujete v obývacím pokoji posvítit. Určitě vám nebude stačit jeden lustr. Ať už si vyberete cokoliv, na osvětlení v obývacím pokoji je třeba myslet už při rekonstrukci místnosti, kdy je třeba rozvést elektřinu na místa, kde budou svítidla.

Většinu lidí zajímá, jak se bude jejich osvětlení v obýváku vyjímat. Jistě, je to důležité, ale při výběru nového svítidla by vás mělo zajímat mnohem víc, než je jeho barva. Musíte se totiž rozhodnout, jaké světlo v pokoji vlastně potřebujete. Záleží to na tom, co v obýváku děláte. Čtete si knihu v křesle? Pracujete u počítače? Nebo se u televize věnujete ručním pracím, na něž potřebujete vidět? Takže by vás měla zajímat především schopnost poskytnout požadované množství takového světla, jaké pro svou činnost potřebujete.

Přemýšlejte dopředu

Naštěstí jsou pryč doby, kdy si lidé museli v obývacím pokoji vystačit s jedním lustrem. Dnes se uplatní více typů svítidel. Stropní centrální svítidlo může tvořit základ, k němu lze připojit doplňkové – stojací či stolní lampy, nástěnná svítidla nebo bodovky. Moderním trendem pak jsou světelné LED pásky.

Ať už si vyberete cokoliv, na osvětlení v obývacím pokoji je třeba myslet už při rekonstrukci místnosti, kdy je třeba rozvést elektřinu na místa, kde budou svítidla. Například uvažujeme-li o světlech na zdi, je dobré to vědět předem, aby elektrikář mohl udělat vývody elektřiny. Taková světla se hodí například nad pohovku.

Plánovat dopředu se vyplatí i v případě, že chcete rozvést po místnosti bodové osvětlení, které vytváří intimní atmosféru. Nicméně bodové osvětlení se nehodí užít vždy, a tak je dobré je kombinovat s plošným osvětlením. V obýváku určitě zaveďte dva okruhy elektřiny, aby se dalo centrální svítidlo spínat nezávisle a aby bylo možné je případně stmívat.

Pokud chcete jen vyměnit osvětlení a nemáte v úmyslu dělat nové rozvody, můžete použít takzvané napájecí lištové systémy, které umožňují osvětlit větší plochu z jednoho napájecího vývodu. V opačném případě budete odkázáni na jedno plošné osvětlení, které doplní různé lampičky. Jistě, také to jde, ale není to tak pohodlné.

Atmosféra je důležitá

Pro milovníky atmosféry se pak hodí, pokud jde v místnosti nastavit světla s různou intenzitou. Tedy buď taková, která mají možnost stmívání, nebo vsaďte na stínítka lampiček. Prostor pro experimentování nabízejí též svítidla s pohyblivými rameny, možností natáčení a podobně.

Pamatujte, pro relaxaci stačí méně světla, do 400 lumenů, což je zhruba jedna 40W žárovka. Pro práci a čtení je ale potřeba více světla, nad 700 lumenů, potřebujete tedy 60W žárovku. Aby bylo stropní svítidlo vhodné jako centrální, mělo by mít silný zdroj, tedy více než 900 lumenů, což je ekvivalent žárovky 75W.

Design nakonec

Teprve ve chvíli, kdy budete mít stanovena a rozhodnuta výše uvedená kritéria, se zaměřte na design. I ten je důležitý, svítidla by se měla hodit k ostatnímu vybavení pokoje, nebo je pěkně dotvářet. Není také nutné, aby všechna svítidla byla stejná, ale měla by se k sobě minimálně hodit. Pokud máte jednoduchý interiér, můžete si dovolit výrazné svítidlo, které zaujme na první pohled. V takovém případě je však vhodné, aby ostatní osvětlení bylo spíše doplňkem tomuto solitéru. Jedno umělecké svítidlo do pokoje bohatě stačí.

Sviťte neobvykle

Chcete, aby váš interiér vynikal? Vsaďte na osvětlené vitríny, knihovny nebo prosklené skříně. Takové osvětlení je nejsnazší realizovat pomocí LED pásek.

Změna (skoro) zadarmo

Pokud nechcete utrácet za nové osvětlení, nebo se dokonce pouštět do rekonstrukce, pracujte s tím, co máte. Zcela novou atmosféru vykouzlíte za pár korun. Stačí současným lampičkám pořídit nová stínidla. Pokud budou navíc různě barevná, můžete dotvářet atmosféru, kterou potřebujete. Můžete vyzkoušet i barevné žárovky. Lampy můžete po obývacím pokoji nově rozmístit, nebo alespoň nastavte stínítko ke stropu. Okolní stěny dostanou zcela jinou barvu a stejně tak i celá místnost bude mít jinou atmosféru.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také