Luxfery i válendy: Těchto 7 věcí se musí do našich domovů vrátit!

Vzpomínáte na obývák svých rodičů nebo prarodičů, kde jste trávili dětství? Podivné tapety, šílené vzory na koberci, leskymo a obýváková stěna plná nesmyslů. Normalizační stylu už dávno odvál čas a díkybohu za to. Přesto všechno nezatracujme! Pár kousků si klidně znovu můžeme vypůjčit!

Fototapeta

Tu měl v osmdesátkách doma každý, kdo chtěl být moderní. Často se na ní proháněli divocí koně, rostly tam palmy a šumělo moře. Trochu absurdní podívaná v panelákovém obýváku, když okna bičoval déšť. Ale chápejme to. Moc vyžití nebylo a trochu toho snění o karibských plážích si mohl dopřát každý alespoň takto. Dnes už podobné dekorace naštěstí doma nemáme, ale fototapety se vrací! Škála motivů je ohromná. Pokud je správně použijete do interiéru, nemůže být o kýči ani řeč!

Luxfery

Byl to ale hit! Pro mladší ročníky: to jsou takové ty skleněné čtvercové tvárnice, ze kterých se stavěly stěny v koupelnách, kusy zdí u výtahových šachet nebo se s nimi rovnou “ozdobila” polovina domu. Vypadaly ve své době dost zajímavě. A proč ne? Sklo je nadčasové a luxfery mají tu výhodu, že do místnosti propustí světlo, ale není přes ně příliš vidět. Pokud je použijete správným způsobem a zakomponujte do moderního interiéru, leckdo vám je bude závidět.

Luxfery se dají využít i v moderních interiérech, Foto: istock.com

Houpací křeslo

Houpací křeslo evokuje dědečka a babičku. Dřímají v něm, hlava jim padá a oni spí po obědě. Zkuste tenhle obrázek zaplašit a podívejte se na možnosti houpacího křesla z nové perspektivy. Vlastně je to moc příjemný kus nábytku, kde se skvěle odpočívá! Můžete si sehnat retro kousek v bazaru a dozdobit ho moderními polštáři nebo se podívejte po současném “remaku” této klasiky. Houpací křesla se totiž vyrábí i v moderním designu!

Houpací křeslo poskytne pohodlí, Foto: istock.com

Palanda

Kdo bude nahoře a kdo dole? Trochu zavádějící otázka, ale mnohokrát padla, když šlo o palandu v dětském pokoji. Palanda šetřila místo a děti nestandardní spaní vždy milovaly. Klidně si s ní pomozte, pokud potřebujete “nafouknout” dětský pokoj. Jen prozkoumejte možnosti u moderních značek dětského nábytku, nebo si ji nechte vyrobit na míru přímo u šikovného truhláře.

Palanda vyřeší problém s nedostatkem místa, Foto: istock.com

Válenda

Ani postel, ani sedačka, prostě válenda. Takový univerzální kus nábytku, na kterém se dalo sedět, ležet i spát. Dávala se do ložnic, obýváku, ale nebyla výjimkou i v kuchyních. Dnes klasickou válendu už moc nekupujeme, ale pokud zařizujete studentský byt, je to docela fajn kousek, až u vašeho “mladého” budou chtít přespat kamarádi…

Válenda nahradí postel i pohovku, Foto: istock.com

Chlupatý koberec

Noční můra z oranžového leskyma, s dlouhým lesklým chlupem. Svého času další velký hit normalizačních domácností. Přesto, koberce s dlouhým chlupem se pořád “nosí” a dá se vybrat z nepřeberných možností, barev i stylů. Jsou perfektní do ložnice, kde udělají službu bosým nohám a vypadají útulně. Jen na nich nikdy nejezte sušenky!

Chlupaté koberce zútulní pokoj, Foto: istock.com

Ubrus

Kdy naposledy jste dali na stůl ubrus? V našem dětství nechyběl na stole nikdy, ale současný trend ubrusům moc nepřeje, hoduje se přímo na desce stolu, jak to vyžaduje moderní estetika. Přesto si jeden dva ubrusy pořiďte a nešetřete na nich. Dodají neskutečně milý punc nedělnímu obědu a uvidíte, jak se hosté budou cítit útulně a příjemně. Ano, budete je prát, ale jednou za čas vám krásně zjemní atmosféru stolování. Pokud nevíte jaký, nejkrásnější je bílá klasika, ke které se hodí úplně všechno.

Sněhobílý ubrus nikdy nic nezkazí, Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také