Bydlení

4. září 2019 14:00

Markéta Zídková

Jak jednoduše obnovit bílé spáry mezi dlaždicemi? Postačí suroviny, které máte běžně doma

I když pravidelně uklízíte, bílé spáry mezi dlaždičkami pomalu šednou. Je jedno, jak často je drhnete a jaké běžně dostupné prostředky používáte. Změně zbarvení stejně neuniknete. Nikdo nechce trávit hodiny skoro nad skoro neviditelnou prací s minimálním výsledkem. V takových případech je potřeba si umět pomoci. My vám přinášíme trik, jak spáry jednoduše vyčistit.

V mnoha domácnostech je v koupelně velký provoz. Jednotliví členové se střídají u umyvadla a smývají ze sebe venkovní špínu. Zvlášť pokud máte malé děti, chcete, aby koupelna zářila čistotou.

Existujeněkolik způsobů, jak spáry vyčistit. Dobrého výsledku dosáhnete i bez chemie. Postačí suroviny, které máte běžně doma.

1. Ocet na úklid

Budete potřebovat:

  • 1/4 šálku octa
  • 1/2 šálku jedlé sody
  • šťávu ze 4 citronů
  • teplou vodu

Všechny suroviny smíchejte. Čistěte kartáčem či starým zubním kartáčkem.

2. Stačíjen soda a bělidlo

Budete potřebovat:

  • 1/4 šálku bělidla
  • 3/4 šálku jedlé sody

Nasypte sodu do bělidla, až vytvoříte pěkně hustou kaši. Směs naneste na spáry a čistěte starým zubním kartáčkem. Poté nechte působit deset minut, pak otřete hadrem a teplou vodou.

Zbavte se plísní

V koupelně je neustále vlhko, a to svědčí plísním. Ty velmi škodí zdraví, ale také poškozují spáry, na kterých se objevují černé fleky. Roztok na plísně ve spárách připravíte z jednoho dílu bělicího prostředku na prádlo a šesti dílů vody. Pracujte v ochranných brýlích, protože pokud by se vám tekutina dostala do očí, mohla by poškodit zrak. Přípravek naneste na spáry a nechte působit. Poté umyjte nebo nechte zaschnout.

Pokud nic nepomůže

V případě, že jste vyzkoušeli všechny prostředky a postupy a nic nepomáhá, můžete spáry přespárovat. Je to náročná práce, ale výsledek stojí za to. Nejdříve je však třeba odstranit starou spáru, na což se používá speciální nástroj, ale poslouží i modelářský nůž. Spáry čistěte odshora. Při práci dávejte pozor, abyste neolámali hrany obkládaček. Nakonec drobným štětečkem s tuhými štětinami nebo vysavačem s úzkým násadcem odstraňte všechny uvolněné zbytky staré spárovací hmoty a naneste novou.

(luc)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také