20. února 2017 13:56
Markéta ZídkováJak se připravit na významné opravy domácnosti
I v novostavbě se po čase objeví nutnost oprav. Pokud s nimi dopředu budete počítat, lépe je zvládnete. Kolik doporučují odbornící dávat si měsíčně stranou?
Nastěhovat se do nového domova s sebou nese nejen spoustu radosti z bydlení, které si můžeme zařídit konečně podle sebe, ale také sem tam nějakou tu starost. Ať už jde o nový byt či dům, nebo o starší stavbu, už od počátku bychom měli myslet na „zadní kolečka“, tedy na možné opravy, které se nám nevyhnou. Mohou se objevit za rok, ale klidně i za měsíc, nebo dokonce za pár dnů po nastěhování.
Bohužel i v novostavbě, která by neměla potřebovat žádné okamžité opravy, se může něco pokazit. Může ale také dojít k nějakému poškození stavby z vnějších příčin, a to bude pojišťovna hradit jen zčásti. Bydlet je však třeba. Měli bychom tedy být připraveni, že nás nečekaný výdaj může čekat kdykoliv. Když se na takové události připravíte dopředu, ušetří vám to přinejmenším pověstné nervy. Tady jsou tři možnosti, jak se připravit na hlavní opravy domácnosti.
Opravy domácnosti 1 Zdroj: iStock
Rozpočet
Přidejte si do svého měsíčního rozpočtu už od počátku vědomě nějakou částku na opravy. Existuje několik způsobů, jak ji orientačně vypočítat. Tady jsou dva z nich. Někteří říkají, že by si člověk měl na údržbu odkládat 5–10 procent z celoročních nákladů na bydlení ve vašem domě nebo bytě. Podle jiného způsobu byste si měli odložit zhruba 50–100 Kč na čtvereční metr vašeho bydlení ročně. Zda více nebo méně záleží na vás a odpovídá nejen velikosti stavby, ale také jejímu stáří a vašim představám, co byste za čas třeba chtěli výhledově upravit, dodělat nebo změnit.
Než zavoláte opraváře
Být připraven může také znamenat ušetřit. Proto je dobré mít už od počátku alespoň trochu jasno, kam se obrátit, když se něco pokazí. Odborníci doporučují mít alespoň tři možné firmy, kde je možné si opravu objednat, a nejlépe s referencemi. Už předem tak budete moci srovnat cenu a vybrat nejvhodnější řemeslníky pro danou opravu.
Pokud jde o opravu většího rozsahu nebo máte-li v budoucnu v plánu další stěhování, třeba kvůli rozšíření rodiny o malé caparty, pak je dobré mít opravy doloženy oficiálním dokumentem – fakturou, účtem za opravu a pod.
Opravy domácnosti 2 Zdroj: iStock
Co lze, kupte sami
I když řemeslníci nakupují za velkoobchodní ceny, nemusejí vám naúčtovat zrovna adekvátní cenu za některé součástky a vybavení. Proto je dobře se dopředu ptát na náklady opravy a pokud si některé náhradní díly či zařizovací předměty můžete koupit sami levněji, jděte do toho. Platby za práci jsou stále dražší, na těch nelze náklady příliš snížit. Kde hledat, je dnes jasné. Na internetu vám mnohé weby ceny přehledně srovnají. Někdy se také stává, že můžete koupit zcela nový výrobek, který potřebujete, za nižší cenu jen proto, že byl, přestože je plně funkční, vrácen.
Mít své vlastní bydlení je příjemný pocit. Aby vám jej pokazilo co nejméně věcí, stačí přemýšlet trochu dopředu. Když se pak něco pokazí, neuvede vás to do neřešitelné situace a nepohodlí bude trvat mnohem kratší dobu.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: