Bydlení

24. září 2015 06:00

Klára Beščecová

Vodu z nudlí použijte na vaření polévky aneb Jak v kuchyni ušetřit vodu

Přinášíme vám další várku rad a tipů, jak hospodárně nakládat s vodou. Tentokrát se zaměříme na kuchyň a koupelnu.

Kdo se podívá na pěkně vyvedený glóbus, stresem znedostatku vody asi trpět nebude. Když mu ale vysvětlíte, že povrch Země je sice ze 75 % pokryt vodou, ale že pouze 3 % zní je voda sladká, už tak veselý nebude. Přidejte fakt, že zona 3 % jsou asi jen tak necelé procento vody využitelné pro člověka, a uvidíte, bohorovný klid se rozplyne.

Pokud ale spitnou vodou nakládáte hospodárně, klidní můžete zůstat. Zkuste vyzkoušet pár tipů, jak životodárnou tekutinou neplýtvat, a uvidíte, že to až tak bolet nebude:

Kuchyně:

1. Čekání na teplou vodu

Teplou vodu je často třeba odtočit. Tu chladnější vprvních chvílích zachyťte a využijte ji na opláchnutí nádobí, zalití květin apod. Můžete také využít rychloohřívač vody, který ji ohřeje hned, jak roztočíte kohoutek.

2. Myčka

Spusťte ji, jen když je opravdu plná.

3. Opláchnutí silně zašpiněných talířů

Než vložíte talíře do myčky, neoplachujte je pod tekoucí vodou. Vnádobě svodou je „vykoupejte“ a pak tuto vodu vylijte do kompostu, nebo sní zalijte záhon. Zeleninu a ovoce lze též omýt vnádobě a ne pod tekoucí vodou.

4. Používejte méně nádobí

Stačí jedna sklenice, šálek, talíř. Když je váš a není příliš ušpiněný, můžete jej využít znovu. Kčemu po každém vypití sklenice vody ji znovu mýt, když zní pijete jen vy? Umýt ji večer stačí.

5. Vařte ve stejné vodě

Uvařená voda zbrambor, těstovin, zeleniny se dá využít znovu, třeba vpolévce.

Praní:

6. Naplňte pračku

Perte, až máte dost prádla. I když je pračka inteligentní, na jeden kus spotřebuje tolik vody, jako kdyby se mělo prát pět kusů. Raději pračku naplňte. Vyperete víc a ušetříte víc – za vodu i energii.

7. Lehké tkaniny

Jemnější prádlo a tkaniny lze vyprat lehce vruce.

8. Voda zpračky na zalití

Vodu zmáchání vpračce můžete využít, když si ji odchytíte. Hodí se vklidu na zalití záhonů.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také