Bydlení

30. prosince 2016 08:48

Markéta Zídková

Jak se vyhnout kocovině: Dopředu se nadopujte minerály a vitamíny

Spousta C vitamínu a dostatek minerálů vám pomůže zmírnit nepříjemné stavy po požití alkoholu. K posteli si už dopředu postavte minerálku, pokud tedy víte, kde budete spát.

Svého času byly v novinách inzeráty na zaručený recept, jak se jednou provždy zbavit nadbytečných kil. Pak člověk dostal za pětistovku lísteček se slovy: "Nežer." Podobně by se dalo říct, že zaručený lék na kocovinu je vůbec nepít. Tím se ale asi bude řídit málokdo. Přesto se dá kocovině dost dobře předejít anebo alespoň následky bujaré oslavy příchodu Nového roku zmírnit. Naši předci věděli dobře, proč na Nový rok jedli mastné polévky – ty většinou obsahují dostatek minerálů, které naše tělo po požití alkoholu tak nutně potřebuje.

Příznaky kocoviny asi není nutné předstatovat – bolesti hlavy, nízká míra koncentrace, pomalé reakce, sucho v ústech, někdo je pak plachý na světlo. Nepatrný výlet do světa chemie nám prozradí, že se jedná o chemickou nerovnováhu: alkohol tělo odvodnil, to ztrácí minerály a vitamin B i C. Nedostatek spánku se postará o ostatní.

Netřeba asi říkat, že tělo potřebuje pořádný základ: dejte si pořádnou věčeři, pečené koleno, sýr. Během pití tvrdého alkoholu a vína si vždy k ruce dejte i skleničku vody, zamezíte tak dehydrataci, která se ráno projeví úpornou bolestí hlavy. Pak se také vyzbrojte vitamíny: kopněte do sebe C vitamín – předávkovat se nemůžete, a dejte si i B vitamíny. K posteli, tedy pokud víte, kde budete spát, si připravte láhev minerálky, abyste ještě před ulehnutím začali s přísunem minerálů.

Na ráno si připravte vývar – ostatně talíř polévky si můžete dát už v noci. Zapomeňte na černou kávu, ta vás po ránu jen ještě víc odvodní.

Na trhu jsou k dostátní i preparáty, které urychlují odbourávání alkoholu a acetaldehydu, který vzniká při odbourávání alkoholu – to on může za nepříjemné stavy. Některé je nutné ovšem polknout na začátku večírku. K nim ně patří Antiethanol07: pomůže k rychlejšímu odbourání alkoholu. Obsahuje výtažky z bylin, jako jsou smuteň hořká, nať z rostliny Andrographis paniculata a čekanka obecná, plod embliky, plody datlovníku, základem jsou plody vinné révy.

Alkaseltzer, Samaritán, Vyprošťovák – konzumují se až po večírku, mírní příznaky kocoviny tím, že dodávají chybějící ionty.

Funguje i Acylpyrin či Aspirin.

Anebo taková obyčejná okurka:

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také