Bydlení

16. prosince 2017 06:00

Tereza Javorová

Jak si užít zimu v pohodlí domova? Máme hřejivé tipy na domácí pohodu, které budete milovat!

Mléčné mlhy by se daly krájet, mráz s jinovatkou konají svoji práci, teploty padají k nule, jednou slabě mrholí, jindy se z oblohy sypou sněhové vločky. Mrazivé počasí nás nutí zůstávat v teple domova. Cítíte se doma ale opravdu příjemně? Inspirujte se, jak si zařídit pohodovou a hřejivou atmosféru.

Tyto tipy vám pomohou se doma zcela uvolnit a užívat si pohodu se svými bližními. Hoďte starosti za hlavu a nechejte váš domov, aby vás pohltit útulnou atmosférou a obejmuj hřejivým teplem!

Koukejte do ohně

Neexistuje nic krásnějšího, než když v zimním nečase sedíte před krbem na ovčí houni, která je navíc vytuněna o menší či větší polštářky svysokým vlasem. A jedinou vaší náplní je pozorovat, jak se oheň hladově rozpíná a olizuje břízová polena sneutuchajícím elánem. Pokud doma krb nemáte, určitě vsaďte na všemocný plamínek svíčky.

Vysoké či širší svíce uschovejte bezpečně do XXL lucerny, kterou nechejte zdobit obývací pokoj, nebo třeba balkon či terasu, na kterou máte zgauče přímý výhled. Na takovou podívanou vám totiž spadne zrak několikrát za večer a vy brzy poznáte, že vám dodává neskutečnou vnitřní vyrovnanost.

Čajový servis, šálky a hrníčky, kam se jenom podíváš

Právě teď je období, kdy horké nápoje jdou doslova a do písmene na dračku. Proto si pořiďte oblíbený jumbo hrnek a klidně mu takhle někdy o nedělním odpoledne uháčkujte hřejivý návlek. Hrníček vás nebude příliš hřát do rukou, a navíc byť ztéto maličkosti budete mít neskutečnou radost. Kromě jednotlivých šálků není od věci investovat také do čajového servisu, když se vás totiž doma sejde vzácná návštěva, je skvělé mít set, který není ve stylu každý pes, jiná ves.

Huňatá deka a dobrý román

Co může být lepší, než si vaše oblíbené křeslo vybavit měkkou hřejivou dekou, která vás svým materiálem přímo vybízí ktomu, ať do ní zaboříte nos? Třeba až jednou zatoužíte lenošit a dočíst tu napínavou detektivku, ke které jste se nedostali několik dní. My vredakci zvláště vtomto období milujeme ty severské až zdaleké Skandinávie, kde mrzne, až praští, krajinu pokrývá bílá tma díky všudypřítomné hromadě sněhu a vy musíte zjistit, kdo byl tím, kdo konal zlo.

Vsaďte na božské vůně

Vůně milujeme, a zvlášť ty zcela přírodní. Proto se spolehněte na vosky či éterické oleje spřírodními silicemi, které do vašeho interiéru vnesou vůní jehličí, sametové vanilky až zdalekého Madagaskaru, které to báječně voní se zanzibarským hřebíčkem. Stímto ročním obdobím máme dále spojenou sladkou vůni jablek se skořicí nebo višněmi včokoládě. Vedle ale nešlápnete ani saromatickým jasmínem, ylang ylang původem zFilipín, s rozvernou pačuli, nebo zemitou vůní santalového dřeva, která vás vezme do exotické a mystické Indie. Pamatujte ale na to, že nic neprovoní domov tak dobře, jako jablečný závin se skořicí právě vytažený ztrouby nebo jiná, vámi připravovaná dobrota.

Převlečte peřiny do hřejivé náruče

Satén a hedvábí milujeme vlétě, kdy toužíme po tom, aby nás přikrývka příjemně ochladila. Zato dnes se chceme obklopit teplem a měkkostí textilu. Převlečte proto vaši postel do povlečení zbavlny, oblíbeného flanelu, mikroplyše, nebo fleece. Prostěradlo volte ala žerzej či froté.

Také na koženkovou či koženou sedačku může teď na podzim či vzimě přijít kabátek formou huňatého přehozu. Nic vás tak nebude studit do zad.

Tipy pro útulný domov

♥ Pokud nemáte na oknech žaluzie, určitě je ideální přizvat do interiéru závěsy. Místnost oživí a navíc skryjí vaše soukromí před zvědavými pohledy sousedů. A ty zrovna bývají všetečné.

♥ Najděte si společný rodinný rituál. Co takhle vnedělní odpoledne strávit nad společenskou deskovou hrou? Dostihy a sázky, Monopoly, Osadníci zKatanu variant je nespočet. Není na škodu oprášit ani hospodské kostky, karetní hru prší, vole lehni, nebo piškvorky.

♥ Oblečte se do pohodlného domácího overalu, nazujte si fleecové ponožky a klidně nedělejte vůbec nic.

♥Podzim je ideální období na zařazení dovolenkářských momentek do alba. Skvěle si přitom navodíte prosluněné myšlenky. A třeba jednu z nejpovedenějších vůbec můžete vystavit na krbové římse. Pohled na ni bude hřát.

♥Povzbuďte chuťové pohárky kávou zEtiopie, nefalšovaným kakaem zDominikánské republiky, rumem zcukrové třtiny zJamajky, doutníkem zKuby nebo lahodnou chalvou zOrientu. Tyto dobroty zvyhřátých destinací vám vykouzlí dobro na duši.

(lz)

Další články:


Přečtěte si také