Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak si zařídit domácí dílnu

Na co nesmíte zapomenout.
Vydáno: 13.08.2015
Dobré pracovní msíto je základ
Dobré pracovní msíto je základ Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Každý domácí kutil touží po svém vlastním pracovním prostoru. Ideální je využít celý volný pokoj, garáž, nebo zahradní domek a zařídit si ho podle svých preferencí a potřeb. I v případě, že nemáte tolik místa a na svého koníčka máte vyčleněný pouze omezený prostor, je pár základních potřeb, které v něm prostě musíte mít.

Osvětlení

Základem každého pracovního místa je dobré osvětlení. Dílna by měla mít dostatek denního světla, které je pro oči nejzdravější, ale pokud to není možné, je nutné ho nahradit kombinací stropního svítidla a stolní lampy. V obou by měla být použita žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje. Teplota světla je vyjádřena v kelvinech. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím se teplota světla přibližuje dennímu světlu, takže hledejte 4000 K a více.

Pracovní stůl

Ať už v dílně plánujete plést košíky, věnovat se modelářským pracím nebo pracovat se dřevem, dobrý pracovní stůl je základ. „Pro práci je ideální stůl, který má výměnnou dřevěnou pracovní desku a kovové stabilní nohy,“ říká Blanka Pinkavová ze společnosti PAPERA s. r. o. „Musíte také zvážit výšku stolu, protože ta by se měla přizpůsobit tomu, jestli u stolu budete stát nebo sedět. Pokud plánujete pracovat vsedě, určitě doporučuji doplnit stůl pracovní židlí,“ dodává. Zvažte také, zda má mít stůl integrované šuplíky, ve kterých budete mít vše potřebné po ruce, nebo zda preferujete variantu bez šuplíků, abyste měli lepší přístup ke stolu ze všech stran.

Pracovní stůl
Pracovní stůl
www.papera.cz

Úložné prostory

V každé správné dílně nesmí chybět úložné prostory. Myslete na to, že se vaše dílna bude postupně rozrůstat a přizpůsobte tomu místo již při jejím zařizování. Policové regály jsou přehledné a dají se snadno nainstalovat. Když dílnu zařizujete, stačí třeba jeden a postupně je můžete propojovat a přidávat další. Důležité je ale pamatovat na bezpečnost. Regály se vždy musí připevnit ke zdi a nesmí se překročit jejich nosnost.

Pokud plánujete nákup dražších pracovních nástrojů, pořiďte si bytelnou zamykatelnou dílenskou skříň, nebo uzamykatelné zásuvky. Dílenské skříně bývají hodně variabilní, mohou nabídnout úložný prostor pro pracovní oblečení, různě široké police, nebo šuplíkový systém.

Chytré doplňky

Myslete na rozložení zásuvek a přívodu elektrického proudu, abyste nevyhazovali pojistky nebo nemuseli přes celou dílnu natahovat prodlužovačky.

Abyste měli světlo všude tam, kde je zapotřebí, mějte po ruce flexibilní připínací světlo, které můžete přicvaknout na jakoukoliv poličku nebo regál a natočit ho podle potřeb.

Pokud používáte drobné nářadí nebo pomůcky, skladujte je tak, abyste se v nich vyznali. Ideální je malý šuplíkový systém, ale mějte šuplíky pečlivě popsané, abyste nemuseli nic dlouho hledat.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Natírání je radost a vydrží vám celý život

Lak, nebo lazura? Základní pravidla, podle kterých se snadno rozhodnete

Nová okna

Co je vám? Měnili nám okna

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama