Bydlení

2. srpna 2015 06:00

Markéta Zídková

Jak skoncovat s dluhy? Místo drahého nájmu si postavte domek na kolečkách

K životu stačí málo.

Americký student chtěl vyzrát nad spirálou dluhů a rozhodl se postavit si svůj vlastní dům. Je na kolečkách, rozlohou připomíná dětský pokoj, ale díky důmyslu nadaného designéra se v něm dá velmi slušně bydlet. Přesvědčte se sami.

Studovat v Americe rozhodně není levná záležitost. Když pak vyjdete ze školy, už se dluhy jenom vrší. Joel Weber, student Texaské univerzity v Austinu, chtěl ale dokončit školu s co nejčistším finančním štítem. Uvědomil si, že výdaje za bydlení jsou i během studia dost velkou přítěží, která po studiu ještě nabude na váze. Rozhodl se tedy vzít si malou hypotéku a zbudovat svůj vlastní dům, tedy spíš domeček.

Inspirovaný pobytem ve Střední Americe, kde lidé žijí ve velmi skromných podmínkách, neměl v plánu budovat nic velkého. Navíc se chtěl vejít do částky 20 000 dolarů (necelého půl milionu korun). To se mu zdařilo i díky rodinnému známému, jenž mu dal k dispozici část svého pozemku. Tam se mohl pustit do práce a následně také „zaparkovat“. Na podsadě vozíku se tak zrodil pěkný dřevěný minidomek.

Největší místo zabírá obývací prostor, kde na jedné straně máte malou kuchyň s mini ledničkou, sporákem a dřezem a na protější straně úložné poličky, jež jsou zároveň i schodištěm do spacího patra. Mezi poličkami je také malý pracovní stůl. Hned u vchodu najdete i malé posezení. Koupelna je situována vzadu s umyvadlem a sprchovým koutem.

Domek ještě nemá toaletu. Ale i to je v plánu, stejně jako solární panely a nádoba na sběr dešťové vody. Jak je vidět, myslí pětadvacetiletý student na vše. Dokonce i na to, že nebude bydlet sám. Na spacím patře je totiž dost místa i pro dvě osoby. Teď už jen sehnat někoho do páru.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také