Bydlení

28. srpna 2015 04:41

Markéta Zídková

Jak vybrat světlo do dětského pokoje

Děti potřebují intimní světlo i osvítit celou plochu pokoje, když si chtějí hrát.

Každý rodič chce svým dětem dopřát to nejlepší a platí to i při zařizování dětského pokojíčku. Zde by se mělo hledět nejen na design, ale především na praktičnost a zdravotní hledisko jednotlivých komponentů a mít dobré osvětlení pokoje je stejně důležité, jako vybrat správnou židli na sezení.

Do dětského pokoje patří minimálně dobré stropní osvětlení, doplněné o nástěnné svítidlo nebo lampičku na čtení a ke studiu. Dětský pokoj totiž slouží jako herna, která potřebuje být nasvícena ze všech stran, ale také jako pracovna a studovna, ve které naopak potřebují stolní lampu k cílenému svícení.

Philips Micro Letadla, LivingColors, cca 1 100 KčVýběr svítidel závisí od věku dítěte a faktu, zda se dělí o pokoj se sourozencem, nebo nikoliv. „Pokud vybíráte osvětlení pro menší děti, tak se zaměřte na kreativní dětské lampy a svítidla, doplněné zdrojem s teplou bílou barvou, které pokoj zútulní,“ říká Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. „Také nástěnné svítidlo by mělo mít teplý zdroj a dobré je mít i lampičku, se kterou bude dítě usínat, tedy která sama za nějakou dobu zhasne nebo se dá ovládat malou dětskou rukou,“ říká Michael Urban.

Pokud vybíráte osvětlení pro starší dítě, pak by měla být nástěnná lampa v jeho dosahu, aby jí mohlo pohodlně ovládat, a není špatná ani funkce postupného stmívání. Dítě si tak může nastavit tlumené světlo při usínání, nebo ostřejší na čtení pohádky.

Philips Minnie Mouse, Závěsní lustr, cca 2000 Kč„Důležitou součástí je stolní lampa, která slouží při studiu, psaní domácích úkolů, nebo při různých koníčcích,“ vysvětluje Michael Urban. Zde volte lampu, která má možnost polohování a zdroj se studeným bílým světlem, které napomáhá soustředění. Měla být použita žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje. Teplota světla je vyjádřena v kelvinech. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím se teplota světla přibližuje dennímu světlu, takže hledejte teploty kolem 4000 K.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky lampa osvětlení Philips svítidlo

Přečtěte si také