Bydlení

3. června 2015 04:43

Markéta Zídková

Jak vybrat židli, když musíte sedět celý den

Nejlepší by bylo změnit zaměstnání, dnes se ale sedí skoro všude.

Nesprávné sezení u stolu při práci na počítači je již dlouhodobě spojováno s řadou zdravotních potíží, jako je zhoršený zrak, chronická bolest zad, ale i záněty šlach a častější výskyt křečových žil. Pro snížení rizik, která od špatného sezení při práci hrozí, se doporučuje více pohybu a využití správných ergonomických pomůcek.

Obecný názor odborníků je, že za většinou zdravotních potíží může nesprávné sezení, případně nesprávná židle, špatné nastavení té, kterou používáme, nebo nevhodné nastavení monitoru. Správné sezení naopak snižuje riziko bolestí zad a zlepšuje krevní oběh. Pokud chcete pro své zdraví něco udělat a koupit si ergonomickou židli, musí mít několik vlastností, podle kterých poznáte, jestli splňuje žádoucí zdravotní podmínky.

Správná židle musí:

1. Opěrka hlavy – při běžné práci ji sice moc nevyužíváme, ale je důležitá pro úlevu krční páteře a pomáhá nést váhu hlavy.

2. Opěrka zad – je jedna z nejdůležitějších součástí pro správné sezení. Má poskytovat oporu především bederní páteři a zabraňovat jejímu prohýbání. Opěrka zad by měla umožňovat posunutí vpřed a vzad a měla by mít výškové nastavení.

3. Opěrky pro ruce – jsou nepostradatelnou součástí židle při dlouhém sezení. Díky nim se vyhneme nadměrné únavě a zbytečné námaze rukou. Je důležité výškové nastavení, aby poskytovaly úlevu nejen pažím, ale také šíji a ramenům. Opěrky by neměly být příliš tvrdé, aby nezpůsobily otlaky.

4. Sedák – výška sedáku by měla být nastavitelná a nejlépe mít i možnost posunu dopředu a dozadu.

5. Kolečka – měla by se snadno otáčet. Velikost a tvar koleček se vybírá podle typu podlahy.

Člověk by měl při popojíždění a otáčení vynaložit méně úsilí, což šetří zádové, krční a šíjové svaly.

„Židle nebo křeslo by mělo být vybíráno podle postavy člověka, podle jeho váhy a výšky. Samozřejmě za tyto vlastnosti si připlatíte. Příliš nízká cena židle nebo křesla je podezřelá. Proto se nebojte a vyžádejte si u svého prodejce certifikaci,“ říká Blanka Pinkavová ze společnosti PAPERA.

Důležité je také hlídat si adekvátní pohyb během dne. Pomůže i pětiminutová přestávka každou hodinu, kdy se můžete projít po kanceláři, nebo procházka parkem v době oběda. Dále odborníci doporučují používání ergonomických podložek pod myš, které ještě více uleví namáhanému zápěstí, stejně tak jako průběžné kontroly nastavení židle, která ztrácí svou funkčnost, pokud není dobře využívaná.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky židle PAPERA s.r.o.

Přečtěte si také