Bydlení

2. června 2015 05:24

Markéta Zídková

Jaké barvy vybrat, když chcete vytvořit klidný interiér? Ideální je styl taupe

Jaké barvy vybrat, když chcete vytvořit klidný interiér? Ideální je styl taupe

Taupe je pojem, který může také odkazovat na jednu barvu. Avšak pozor! Podle situace tak může být označována šedo-hnědá, hnědavě šedá nebo i teple šedá barva. Jedním si však můžeme být naprosto jistí, že ani v jednom z odstínů taupe nenajdeme stopu žluté. Taupe styl v interiéru se vyznačuje použitím neutrálních barev, jejichž spektrum sahá od šedé přes tóny fialové až po tmavě hnědou.

Původní barvou tohoto barevného spektra byla tmavě šedá, která evokovala barvu krtka, dle kterého název stylu vznikl (zdroj: Wikipedie). Postupem času došlo k rozšíření barevné palety a současní designéři při vytváření interiérů ve stylu taupe pracují i s barvami, které nesou tóny fialové nebo růžové.

Pokud v interiéru použijeme barvy ze škály taupe, bude působit velmi uklidňujícím dojmem. Použité barvy a materiály nejsou ani studené ani teplé, prostě tak akorát, abyste se cítili uvolněně.

Pokud na vás barvy působí trochu sterilně, instalujte do interiéru pro oživení tlumených barev doplňky v sytých, hlubších barevných tónech fialové, oranžovo-červené, zářivě zelené nebo čokoládové. Tyto živé a výrazné barvy se hodí na polštáře, závěsy, svícny či dekorační mísy. Chybu neuděláte ani s bronzem či chromem. Zajímavý akcent pak dodají dekorace v čistě bílé barvě, například velké vázy v rohu místnosti.

Při kombinaci materiálů se lze náležitě vyřádit. Použijte materiály, které jsou v naprostém kontrastu! Mixujte hladké a drsné povrchy, matné materiály s lesklými, neprůhledné s průsvitnými. Jedním z oblíbených doplňků je čisté sklo, které dodá interiéru potřebný lesk.

S čím zkombinovat taupe styl:

– čistě bílá výmalba, omítky, dřevo a textilie– texturované sádrové povrchy– černě mořené dřevo na podlahách, dřevěném nábytku– čisté sklo nebo sklo v dramatických odstínech zelené, fialové či červené– stříbrné a niklové dekorace– kamenné materiály v šedavých či moka tónech, jako jsou břidlice a šedé vápence– mix textur v barevných tónech taupe

S čím taupe styl nekombinovat:

– máslově žluté tóny na jakémkoliv materiálu– zlatavá dřeva, jako je dub– tónovaná kůže, která obsahuje příliš mnoho žluté– pískově zbarvené kameny na zdi či podlaze– tmavě krémová keramika či jakékoliv doplňky, které mají byť drobný žlutavý nádech

Kombinujte nejen barvy, ale také materiály. Nakonec nezapomeňte na barevné doplňky v doporučených barevných odstínech.

Pokud si i vy chcete doma vytvořit příjemné prostředí v taupe stylu, vyzkoušejte tyto barevné odstíny z mezinárodního vzorníku PPG COLOUR SYSTEM (u nás ho využívá například firma Primalex). Vybírat můžete z následující palety:

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také