Bydlení

20. srpna 2014 05:25

Markéta Zídková

Jaký je rozdíl mezi linoleem a linem (PVC)?

Nebe a dudy ve stavebnictví? Linoleum a PVC!

Pro lecjakou podlahovou krytinu se v Česku vžilo označení „lino“. Ve většině případů Češi touto zlidovělou zkráceninou označují syntetické materiály, což ovšem linoleum není.

Rozšířeným označením „lino“ laici směšují dva zcela odlišné materiály – linoleum a vinylovou krytinu (tedy PVC). Navíc „lino“ asociuje podlahové krytiny nabízené před rokem 1990 a ještě krátce poté, z nichž se uvolňují jedovaté ftaláty. Tato komunistická podoba PVC nechvalně proslula i omezeným množstvím barev a stylů. I proto výrobci prosazují pro linoleum nové obchodní značky, jako je Marmoleum, které mají pomoci i v mluvě navždy odlišit ušlechtilý přírodní materiál od syntetického.

Rozdíl mezi linoleem a podlahou z PVC

Přírodní materiál x syntetická hmota

Přírodní původ linolea je patrný z výčtu jeho složek – sestává z jutové tkaniny, lněného oleje, korkové, dřevěné nebo pískovcové moučky, pryskyřice a barevných pigmentů. Vinyl, či přesněji PVC, je syntetický materiál. Rozdíl v ceně obou materiálů je proto značný. Metr čtvereční PVC stojí 200 korun, plošný metr linolea 800 i víc.

LINOLEUMLinoleum je pružné a dobře izoluje teplo i zvuk. Poměrně dobře odolává vrypům a oděru. Životnost linolea je mnoho desítek let. Pokud jde o provedení, linolea jsou jednobarevná či melírovaná, avšak imitace dřeva není u této krytiny příliš věrná. K údržbě linolea je vhodný speciální vosk. Podlahu je třeba vytřít za použití vlažné vody bez jakýchkoli agresivních prostředků. Linoleum se rovněž nehodí do trvale vlhkých prostor.

PVCMnohem prodávanější jsou podlahové krytiny z PVC. Jde o levnou alternativu k laminátovým podlahám s lepší tepelnou a zvukovou izolací. Na rozdíl od laminátu nevytváří PVC při chůzi dutý zvuk a navíc je přímo určené do silně zatěžovaných prostor.

Podlahy z PVC

Podlahy z PVC (polyvinylchloridu) jsou oproti linoleu pružnější a mají lepší schopnost navrátit se do původního stavu, pokud na ně spadne z výšky těžký předmět. Celkově ale má vinyl menší životnost než linoleum. Svou oblibu si však PVC udržuje povrchovou úpravou, s níž díky nové technologii na první pohled poměrně věrně imituje takřka cokoli včetně dlažby nebo dřeva. Syntetická podlahová krytina má podobu lamel nebo čtverců různých velikostí. Lepí se celoplošně k podkladu a mezi jednotlivými díly není třeba instalovat pružnou šňůru jako u pásů linolea. Dílce se nespojují ani nesvařují. Lze tak pokládat bez přerušení značně velké plochy. PVC podlahy nejsou (respektive nemohou být) díky své tuhosti nabízené v rolích.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také