návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

3 dobré rady, jak vybírat obklady a dlažbu, abyste pak doma nebyli v šoku

zidkovm , Vydáno: 22.03.2017
To, co na jednom kousku vypadá decentně, může být ve velké ploše pěkná divočina
Autor: iStock To, co na jednom kousku vypadá decentně, může být ve velké ploše pěkná divočina
Váháte, který odstín či vzorek zvolit? Pak vězte, že jedna obkladačka či dlaždice vám moc nepomůže. Ideálně kupte celý balík a dovezte si ho domu, ať vidíte, co vzorek udělá v ploše u vás doma.

reklama

Dorazili jste do prodejny obkladů a dlažeb zaujal vás rastr dlaždice, který imituje kůži? Nebo naopak velkoformátová dlažba, na které se střídají tři různé barvy? Přemýšlíte, zda se vám domů budou hodit? První rada zní, vezměte dlaždici ven před prodejnu. Je to banální, ale je to tak, uvnitř jsou zářivky, nebo naopak přítmí a vy těžko odhadujete odstín dlaždice. To je taková rychlá akce, která vám už mnohé napoví.

Další krok je koupit si celý balík (cca 1 m2) a odvést si ho domů a rozložit ho. Zní to bláznivě, ale dostanete tak obklad do přirozeného světla, ve kterém pak bude opravdu fungovat. Navíc pokud opravdu chcete vědět, co udělá vzorek, potřebujete plochu. Potřebujete vidět, jak na sebe jednotlivé dlaždice/obklady navazují, a co dovedou. To, co na jednom kousku vypadalo decentně, může být ve velké ploše pěkná divočina. Samozřejmě řadu obkladů a dlažeb máte ve většině prodejen názorně předvedenou na vzorových koupelnách či kuchyních, ale ne všechny, a pořád je to v umělém světle.

V přirozeném světle dlažba vypadá jinak než v umělém osvětlení zářivek Foto: V přirozeném světle dlažba vypadá jinak než v umělém osvětlení zářivek. Foto: iStock

Mně se třeba moc líbily obkladačky 10 x 10 cm, které byly sice v prodejně nalepené na stěně, takže jsem je viděla v ploše, ale v prodejně měly tomatovou barvu (à la plechovka od Campbella), kdežto doma jsou sytě tmavě červené (nakonec jsme je koupili).

Velkoformátové obklady Velvet překvapují sametově intenzivními barevnými tóny
Autor: Siko Velkoformátové obklady Velvet překvapují sametově intenzivními barevnými tóny

Anebo mě zaujala dlažba imitující pískovec, tak jsem jí popadla balík, dovezla domů do kuchyně a zjistila, že v sobě obsahuje lesklé stříbrné kousky, které u nás v kuchyni házejí prasátka. Jelikož má kuchyně velké francouzské okno na jih a menší na západ, sluníčko tam svítí značnou část dne. Znamenalo by to, že by dlažba člověka oslňovala. Dlažbu jsem sbalila a šli jsme do cotta (to je báječný druh dlažby, o tom zase někdy příště).

Stačí pár věcí. Vyrobil truhlář Jakub Repper

Také milujete „recy věci“?

Asi největší akci jsme zažili s koupelnou. Na všechny stěny jsme koupili mozaiku z několika odstínů modré, ačkoliv nás prodejci zrazovali, že obložit celou koupelnu jenom mozaikou bude psycho. Jelikož mám svoji hlavu, koupili jsme 25 balíků skleněné mozaiky.

V koupelně máme velké okno na jih přes celou místnost. Naštěstí jsme se na stavbě stavili ráno, kdy měl obkladač obložený přesně jen prostor kolem vany. Stačil jeden pohled a bylo nám jasné, že kdyby pokračoval, měli bychom pocit, že jsme v permanentním rauši. Slunce skleněnou mozaiku rozjasnilo tak, že úplně bolelo se na ni podívat (pravda, nebyla ještě vyspárovaná, spárovačka ji pak utlumila).

"Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z Dublinu

Majitelka bytu miluje design. A ještě k tomu retro

Okamžitě jsme jeli vrátit nepoužitou mozaiku a poslušně dokoupili bílý velkoformátový obklad s povrchem imitujícím bambus či jakési dřevo. Tak až budete kupovat dlažbu či obklad a nebudete si jistí, dejte si tu práci, kupte pár vzorkových balíků a dovezte si je domů. Pokud je slušně zabalíte, ve větší prodejně vám je vezmou zpátky.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Odolnost desky vůči vlhkosti a skvrnám zvýšíte pravidelným olejováním

Jak naolejovat kuchyňskou desku z masivu

Povrch zařízení kuchyně je neustále vystavený mastnotě

Jak nejjednodušeji vyčistit kuchyňskou linku pokrytou mastnotou? Obyčejným olejem!

Natírání je radost a vydrží vám celý život

Lak, nebo lazura? Základní pravidla, podle kterých se snadno rozhodnete


reklama

Článek je zařazen v: kuchyně , dlažba , obklady , koupelny , podlahy

reklama

Přečtěte si také