Bydlení

20. února 2015 06:00

Markéta Zídková

Japonci „zahnízdili“ v rákosovém baru

Netradiční stavbu vymysleli studenti.

Tento bar se jmenuje Joši a je celý z rákosu. Jeho jedinečnou podobu mu vtiskli studenti z Univerzity Seyan zaměřené na umění a design. V kurzu zaměřeném na prostorový design s tímto materiálem pracují běžně. Designér Naodža Matsumoto ojedinělou konstrukci původně navrhl pro univerzitní slavnost, kde sloužila jako prodejní stánek.

Při letmém pohledu se může zdát, že je každé stéblo rákosu přivázané zvlášť. To je ale pravda jen zčásti. Designér nejprve připravil šest panelů, z nichž čtyři připadly na stěny a dvě na střechu. Bar následně složil jako stavebnici. Konstrukce z panelů pospojovaných prostým zaháknutím stébel jednoho o druhé, je nejen pozoruhodná, ale i stabilní. Joši bar má sedlovou střechu, aby se hodil k okolním domům.

Jakkoli tento stavební postup vypadá složitě a nákladně, opak je pravdou – za několik dnů bylo hotovo. Nejpracnější je svazování jednotlivých stébel. Jakmile jsou ale zmíněné panely hotové, zvládne stavbu každý. Velmi snadno lze tuto věc i rozebrat a odvézt jinam.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky umění

Přečtěte si také