Bydlení

21. března 2017 06:13

Markéta Zídková

Jaro je tady, začněte znovu a krásně – od nové podlahy. Jak ji vybrat?

V posledních letech se přívlastkem ke slovu podlaha stalo „plovoucí“. Ano, „plovka“ je moderní klasikou, ale pokud se při představě linolea nebo PVC otřesete nechutí, pak vězte, že současné trendy nemají s normalizační bytovou estetikou nic společného. PVC na zemi je trendy jako ještě nikdy.

Teď pozor, linoleum není PVC! Tyto dva materiály v dobách minulých splývaly v jednu, často dost nechutnou masu, ale dnes je na ně radost pohledět. Pokud dáte přednost podlahové krytině z PVC, budete mít pod nohama syntetickou základnu, která patří mezi nejvariabilnější, nejodolnější a cenově nejpříjemnější varianty. Vyrábí se v nepřeberné škále barev, odstínů a vzorů, vinyl zkrátka snese všechno. I od dětí nebo domácích mazlíčků. Můžete se radovat z ceny, trvanlivosti více než 10 let i z toho, že nestudí.

Linoleum vás přežije

Pokud se zhlédnete v přírodních materiálech, je pro vás linoleum to pravé. Tedy, to pravé linoleum je směsí přírodních pryskyřic, lněného oleje, vápence a korkové moučky. Světlo světa spatřilo před více než sto lety a současné technologie jen vylepšily jeho tvrdost a odolnost. Jedná se o antibakteriální materiál, který je vysoce komfortní, celkem snadno udržovatelný a v mnoha barevných odstínech. Výroba kvalitního linolea je však náročnější záležitostí a tento fakt se promítne i do ceny.

Korek z přírody

Pokud se chcete držet přírody, můžete se procházet i po korku. Není to obvyklá záležitost, ale zaryté ekology okouzlí materiál dokonale šetrný k přírodě. Korkovníky, ze kterých se korek získává, nejsou ani poráženy, pouze “svlékány“ z jedné vrstvy kůry a ta zase doroste. Korková podlaha má ale své limity. Především v dekorativní rovině je škála vzorů a barev omezená. Moc se nekamarádí se slunečním světlem, původní barva po pár letech vezme za své a hodí se do žluta. Moc nepotěší ani váš rozpočet, korková podlaha je docela drahá.

Dřevo je dřevo

Dřevo netřeba složitě představovat. A lobovat za něj? Zbytečné. Dřevěná podlaha je přirozeně krásná, pohledově nepřekonatelná. Navíc se může pochlubit nejlepšími izolačními vlastnostmi, které ocení hlavně vaše studené nohy. Co se týče druhů, je z čeho vybírat. Od exotických dřevin až po ty nejklasičtější, které rostou v každém českém háji. Barevná škála plná nuancí, od chladných až po teplé tóny, od světlých až po velmi tmavé a všechno mezi tím. Jenže dřevo pracuje. Daň si vybere vlhkost i změny teplot a celkově vám dá zabrat jeho údržba. Cenově se trochu prohnete, ale na druhou stranu, i patina může být časem na dřevěné podlaze půvabnou ozdobou.

Laminová podlaha

Jestli potřebujete materiál, který vydrží nájezdy dětských bukanýrů, psích hrátek, kočičích drápů a odklepaných cigaret vašeho tchána, zvolte laminát. Je to opravdový tvrďák mezi podlahami, nerozhází ho ani žhavý uhlík z kamen. Laminát je míšenec obou podlahových světů: matka – syntetika, otec - přírodní materiál. Dohromady cenově dostupný, vzhledově příjemný, tvrdý a trvanlivý synek. Může trochu studit, ale to vyřeší domácí obuv nebo solitérní koberec. Ten by se mohl hodit i z důvodu horší zvukové a tepelné izolace, což potvrdí zejména obyvatelé panelových bytů. Pozor musíte dát i na vodu. Pokud by se dostala do spár mezi jednotlivými díly, mohla by laminátovou podlahu nepříjemně poškodit. S laminátem nicméně uděláte parádu i ušetříte kapsu, navíc můžete vybírat z mnoha a mnoha dekorů, zejména imitací dřeva.

Podlaha z keramické dlažby je klasikou už celá staletí a její snadná údržba, odolnost proti vlhkosti, poškrábání nebo vodě jí předpovídá oblíbenost ještě u mnoha generací po nás.

Heboučký koberec

Trendy, netrendy, když ráno sundáte nohy z pelesti a stoupnete do příjemné měkkosti koberce, zavrníte blahem. V uplynulých letech vystřídaly celoplošné koberce především kusové solitéry, které plnily funkci dekorativní. Ale koberce ode zdi ke zdi hlásí návrat. Vesele barevné a teplé v dětských pokojích, elegantní s vysokým chlupem v ložnicích, pěkné i praktické zátěžové koberce v kancelářských prostorách. Ani chemický průmysl nezaspal dobu a z přípravků na rychlé a kvalitní čištění koberců si jistě vyberete.

Zkrátka, je jaro, čas nových začátků. Tak jděte do toho a vezměte to rázně – od podlahy.

(kam)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také