Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Duní sousedům nad vámi podlaha? Pomůže znalec

Dunící podlaha od sousedů seshora vás může připravit o domácí pohodu. Naštěstí lze situaci řešit.
Vydáno: 29.10.2014
Krása, která může znepříjemnit život sousedům o patro níže
Krása, která může znepříjemnit život sousedům o patro níže Autor: nordicbliss.wordpress.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rekonstruují sousedi nad vámi byt? Pokud mění i podlahu, buďte ostražití a zkontrolujte, zda řemeslníci nezadělávají na budoucí problém. Špatně položená podlaha totiž duní. Ani pak ale není na účinnou obranu pozdě.

Zadunět to u vás může s každým sousedovým krokem. Kvalitu bydlení vám snadno zhorší nejlevnější laminátová podlaha s bídnými akusticky izolačními vlastnostmi. Vůbec nejvíc akustickou pohodu u vás ale ovlivní způsob, jakým řemeslníci podlahovinu položí.

Soud dá na znalce

Některé příčiny lze odstranit ještě poměrně snadno. I kvalitní podlaha z velkých dubových dílů bude výrazně přenášet tzv. kročejový hluk, pakliže se prkna či podklad (většinou OSB desky nebo dřevovláknité desky) dotýká zdí. Na takové školácké chybě, kdy by podlaha po obvodu místnosti neměla dilatační spáry, podlaháře pravděpodobně nenachytáte. Co však podlaháři podceňují, je podlepování obvodových lišt akustickou páskou. Samotné lišty pak přenášejí vibrace z podlahy přes zdi k vám.

Nosné prvky ve starém domě. Pat a Mat by už šroubovali k trámům desky a zřídili tak akustické mosty prostřednictvím vrutů
Nosné prvky ve starém domě. Pat a Mat by už šroubovali k trámům desky a zřídili tak akustické mosty prostřednictvím vrutů
archiv autora

O poznání hůř se napravují chyby spočívající ve špatném pořadí podkladových vrstev, jejich montáži či absenci některé z nich. I v takovém případě ale máte možnost po sousedech a jejich řemeslnících požadovat, aby zjednali nápravu. Předně si nechte popsat, jak podlahu pokládali a přesný postup konzultujte s Cechem podlahářů. Pokud jimi doporučený znalec disponující kulatým razítkem nadměrnou hlučnost potvrdí a odhalí porušení normy, v jehož důsledku vzniklo, pak firmu zřejmě přimějete k tomu, aby na vlastní náklady zjednala nápravu. Normy mají sice jen doporučující charakter, praxe je ovšem taková, že soudy v případě jejich porušení ukládají zhotoviteli, aby odstranil znalcem popsané nedostatky. „Nezaznamenali jsme případ, kdy by soud posudek v tomto smyslu nezohlednil,“ potvrzuje tajemník cechu Martin Pertl.

Správná pokládka následuje až na izolaci a obejde se bez jakýchkoli vrutů
Správná pokládka následuje až na izolaci a obejde se bez jakýchkoli vrutů
Rockwool

Podlaha jako reproduktor

Znepříjemňovat život spodním sousedům může i podlaha, při jejíž pokládce se řemeslníci žádné zásadní chyby nedopustili. Příčina výrazného kročejového hluku pak je v součtu všech hodnot a nepřesností podkladů. Takový je i předmět sousedského sporu v jednom činžovním domě v pražských Nuslích. Podlaháři tam desky přišroubovali k podkladu, pročež vodičem zvuku je vrut. Další částí problému pak jsou mezery (1–2 mm) v místech, kde desky neleží 100% na podkladu. „Pokud se podlaha v těchto místech při chůzi prohýbá, funguje to jako reproduktor, který přenáší zvuk směrem dolů a částečně i nahoru,“ vykresluje obraz hůře odhalitelné zkázy cechem doporučený expert Petr Sedláček. Je tedy lepší desky podložit kročejovou izolací, které tyto vzduchové mezery eliminují. „Stačí podložka 8–10 mm a podlaha je utlumena. Neříkám, že úplně, ale je,“ upřesňuje Sedláček. A právě na použití izolace lze při pokládce dohlédnout. Je to určitě snazší, než se následně domáhat demontáže špatně položené dunící podlahy případně izolovat vlastní strop sníženým podhledem.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Dřevěná podlaha je téměř nesmrtelná. Naučte se o ni pečovat

Dřevěná podlaha: Co všechno lze zkazit při jejím broušení

Krása dřeva

Co je lepší na parkety: Lak, nebo olej?

Ajajaj. Červené víno na bílém koberci. Žádné strachy. Hned začněte s čistěním, třeba solí, a po vínu nebude ani památky

Čtyři rady, jak udržovat koberec jako živý

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama