reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Psí sportování: Vyberte si aktivitu, která bude bavit vás i vašeho čtyřnohého kamaráda

Simona Sedláčková , Vydáno: 26.04.2020
Psí sportování
Autor: istockphoto.com Psí sportování
Možná se při pohledu do zrcadla i při pohledu na svého pejska po dlouhém zimním lenošení, ke kterému se ještě přidalo pár týdnů v letošní karanténě, děsíte svých i chlupáčových tvarů. Nebojte se, nejste v tom sami! Spojte se svým psem síly, vyberte sport, který můžete provozovat spolu a začněte trénovat. Zatím klidně jen sami na své zahradě nebo za humny, v polích.

reklama

Taková procházka ostrým tempem je samozřejmě skvělým cvičením sama o sobě, ale pokud si ještě k tomu vyberete některý z psích sportů, půjdou kila dolů určitě mnohem rychleji. A zábavně!

Agility, sport pro voříšky i šampiony krásy

Agility je sport se psy podobný koňskému parkuru. Vznikl na konci sedmdesátých let minulého století v Anglii. V tomto sportu se jedná o co nejrychlejší překonání dráhy za určitý čas. Přitom jednotlivé dráhy se liší.

Agility, sport pro voříšky i šampiony krásy
Autor: istockphoto.com Agility, sport pro voříšky i šampiony krásy

Který pes se na agility hodí?

Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jako např. chodský pes, border kolie, pudl, sheltie, papilon, belgičtí ovčáci atd. Závodí i různí kříženci, ovšem na mistrovství světa agility můžou jenom psi s průkazem původu. Cílem agility je, aby pes v doprovodu psovoda překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem.

Dogdancing, dejte se do tance s vlastním psem

Pokud si představujete tanec se psy jako takové psí taneční, se základními kroky polky či valčíku, asi budete zklamáni. Do psích tanečních pejsek nepotřebuje oblek a bílé rukavičky, ale ochotu spolupracovat a učit se novým kouskům.

Dogdancing, dejte se do tance s vlastním psem
Autor: istockphoto.com Dogdancing, dejte se do tance s vlastním psem

Dogdancing je v České republice poměrně mladý kynologický sport. Psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i mnoho dalších cviků a triků podle nápadu psovoda. Fantazii se meze nekladou, vždy by ale měl být brán ohled na zdraví a možnosti psa.

Pro jakého psa je dogdancing vhodný

Tanec vyžaduje psy inteligentní a hravé, především je tedy vhodný pro border kolii, australského ovčáka nebo Jack Russell teriéra, ale cvičit můžete s téměř každým psem.

Dogdancing můžete nacvičovat kdekoliv, nepotřebujete žádné zvláštní pomůcky. Stačí jen chuť ke společnému „blbnutí“ psa i jeho pána. Cviky si může každý vymýšlet podle libosti. Povoleno je vše, co neublíží psovi. Tedy široká škála cviků od obyčejné chůze u nohy přes skoky, přeskoky, válení sudů, panáčkování, couvání, chůzi po zadních…

Dogtrekking, psí sport s extrémní náročností

Dogtrekking neboli orientační pochod se psem je extrémní kynologický vytrvalostní sport, který už je vhodný pro skutečně trénované a fyzicky odolné páníčky i psy. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa, jsou při něm překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem „na volno“ (ani krátkodobě). Závody dogtrekkingu jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů (long), ale i kratší podle podmínek stanovených pořadateli (mid).

Dogtrekking, psí sport s extrémní náročností
Autor: istockphoto.com Dogtrekking, psí sport s extrémní náročností

S jakým psem se můžete dogtrekkingu zúčastnit

Dogtrekking je otevřen libovolným plemenům psů i křížencům. Pes musí absolvovat trať „po svých“. Minimální věk psa je jeden rok. A především musíte mít oba pořádnou fyzičku.

Článek je zařazen v: sport , pes , aktivita , agility , Dog dancing , Dogtrekking

reklama

Přečtěte si také