Psí sportování: Vyberte si aktivitu, která bude bavit vás i vašeho čtyřnohého kamaráda

Možná se při pohledu do zrcadla i při pohledu na svého pejska po dlouhém zimním lenošení, ke kterému se ještě přidalo pár týdnů v letošní karanténě, děsíte svých i chlupáčových tvarů. Nebojte se, nejste v tom sami! Spojte se svým psem síly, vyberte sport, který můžete provozovat spolu a začněte trénovat. Zatím klidně jen sami na své zahradě nebo za humny, v polích.

Taková procházka ostrým tempem je samozřejmě skvělým cvičením sama o sobě, ale pokud si ještě ktomu vyberete některý zpsích sportů, půjdou kila dolů určitě mnohem rychleji. A zábavně!

Agility, sport pro voříšky i šampiony krásy

Agility je sport se psy podobný koňskému parkuru. Vznikl na konci sedmdesátých let minulého století v Anglii. V tomto sportu se jedná o co nejrychlejší překonání dráhy za určitý čas. Přitom jednotlivé dráhy se liší.

Který pes se na agility hodí?

Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jako např. chodský pes, border kolie, pudl, sheltie, papilon, belgičtí ovčáci atd. Závodí i různí kříženci, ovšem na mistrovství světa agility můžou jenom psi s průkazem původu. Cílem agility je, aby pes v doprovodu psovoda překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem.

Dogdancing, dejte se do tance svlastním psem

Pokud si představujete tanec se psy jako takové psí taneční, se základními kroky polky či valčíku, asi budete zklamáni. Do psích tanečních pejsek nepotřebuje oblek a bílé rukavičky, ale ochotu spolupracovat a učit se novým kouskům.

Dogdancing je v České republice poměrně mladý kynologický sport. Psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i mnoho dalších cviků a triků podle nápadu psovoda. Fantazii se meze nekladou, vždy by ale měl být brán ohled na zdraví a možnosti psa.

Pro jakého psa je dogdancing vhodný

Tanec vyžaduje psy inteligentní a hravé, především je tedy vhodný pro border kolii, australského ovčáka nebo Jack Russell teriéra, ale cvičit můžete stéměř každým psem.

Dogdancing můžete nacvičovat kdekoliv, nepotřebujete žádné zvláštní pomůcky. Stačí jen chuť ke společnému „blbnutí“ psa i jeho pána. Cviky si může každý vymýšlet podle libosti. Povoleno je vše, co neublíží psovi. Tedy široká škála cviků od obyčejné chůze u nohy přes skoky, přeskoky, válení sudů, panáčkování, couvání, chůzi po zadních…

Dogtrekking, psí sport sextrémní náročností

Dogtrekking neboli orientační pochod se psem je extrémní kynologický vytrvalostní sport, který už je vhodný pro skutečně trénované a fyzicky odolné páníčky i psy. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa, jsou při něm překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem „na volno“ (ani krátkodobě). Závody dogtrekkingu jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů (long), ale i kratší podle podmínek stanovených pořadateli (mid).

Sjakým psem se můžete dogtrekkingu zúčastnit

Dogtrekking je otevřen libovolným plemenům psů i křížencům. Pes musí absolvovat trať „po svých“. Minimální věk psa je jeden rok. A především musíte mít oba pořádnou fyzičku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také