Bydlení

20. srpna 2015 05:15

Klára Beščecová

Slyšel kluky posmívat se domu staříka. Tak zorganizoval dobrovolníky a dům opravili

Posměch dvou chlapců přiměl muže z amerického Oregonu, aby zorganizoval poněkud neobvyklou akci, při níž víc jak stovka dobrovolníků zrenovovala fasádu a verandu domu.

Pro Joshe Cyganika, pětatřicetiletého drážního inspektora, to byl další obyčejný letní den. Cestou do práce prošel, stejně jako každé jiné ráno, kolem postaršího domu v městě Pendleton, v němž žije Leonard Bullock (75) se svou ženou. Stařík se sice s Joshem přímo neznal, poslední čtyři roky se ovšem oba muži pravidelně potkávali, a tak se také často zdravili mávnutím ruky.

Letos v červenci narušili tento tradiční ranní rituál dva kolemjdoucí mladíci. Jeden z nich před Leonardovým domem pronesl velmi nevybíravou větu: „Podívej se na ten hnusnej barák, měli by ho srovnat se zemí.“ Posměch mladíků zaslechl Josh i samotný majitel domu. Když Josh viděl, jak starý pán v reakci na posměšná slova pouze smutně sklopil hlavu, rozhodl se vzít iniciativu do svých rukou.

Nátěrové barvy dostali darem

Ačkoliv se s Leonardem přímo neznal, nebyl mu jeho osud lhostejný. Pro magazín Union Pacific Josh následně uvedl: „Podle mého názoru by žádný starý člověk neměl vyslechnout to, co jsem já slyšet říkat ty dva mladíky.“ Rozhodl se proto jednat a dům vlastními silami zrenovovat. Nejdříve se zastavil v místním obchodě s prosbou, zda by byli ochotni darovat několik plechovek barvy. A setkal se s pozitivním ohlasem. Poté se zastavil za samotným Leonardem a zeptal se ho, zda by o natření domu vůbec stál. Ten měl ohromnou radost a na celou akci nadšeně přistoupil.

Dobrovolníky sehnal přes sociální síť

Josh na natírání prken a na další menší úpravy verandy před domem nezůstal sám. Na svůj soukromý facebookový profil napsal status, kde vylíčil celou situaci a požádal dobrovolníky z řad svých přátel o pomoc. Reakce byla neuvěřitelná. Status se začal řetězově šířit, až ho nakonec nasdílelo přes 6,5 tisíce lidí. Na samotnou akci, která proběhla v sobotu 18. července, pak dorazila víc než stovka dobrovolníků. Ti společnými silami stihli během jediného dne dům viditelně vylepšit.

Příběh obletěl média po celém světě a v mnoha lidech vzbudila Joshova reakce velký obdiv a respekt. On ovšem skromně dodává, že sám sebe nevidí jako nějakého hrdinu. Jednoduše prý udělal to, co se mu zdálo v tu chvíli správné.

K albu s fotografiemi z proběhlé rekonstrukce domu poté ještě dopsal výrok Mahátmy Gándhího: „Nejlepší způsob, jak najít sám sebe, je ztratit sám sebe ve prospěch ostatních.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také