Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Slyšel kluky posmívat se domu staříka. Tak zorganizoval dobrovolníky a dům opravili

Posměch dvou chlapců přiměl muže z amerického Oregonu, aby zorganizoval poněkud neobvyklou akci, při níž víc jak stovka dobrovolníků zrenovovala fasádu a verandu domu.
Vydáno: 20.08.2015
Na změnu stačila jediná sobota
Autor: Josh Cyganik Na změnu stačila jediná sobota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro Joshe Cyganika, pětatřicetiletého drážního inspektora, to byl další obyčejný letní den. Cestou do práce prošel, stejně jako každé jiné ráno, kolem postaršího domu v městě Pendleton, v němž žije Leonard Bullock (75) se svou ženou. Stařík se sice s Joshem přímo neznal, poslední čtyři roky se ovšem oba muži pravidelně potkávali, a tak se také často zdravili mávnutím ruky.

Letos v červenci narušili tento tradiční ranní rituál dva kolemjdoucí mladíci. Jeden z nich před Leonardovým domem pronesl velmi nevybíravou větu: „Podívej se na ten hnusnej barák, měli by ho srovnat se zemí. Posměch mladíků zaslechl Josh i samotný majitel domu. Když Josh viděl, jak starý pán v reakci na posměšná slova pouze smutně sklopil hlavu, rozhodl se vzít iniciativu do svých rukou.

Původní stav domu
Autor: Josh Cyganik Původní stav domu

Nátěrové barvy dostali darem 

Ačkoliv se s Leonardem přímo neznal, nebyl mu jeho osud lhostejný. Pro magazín Union Pacific Josh následně uvedl: „Podle mého názoru by žádný starý člověk neměl vyslechnout to, co jsem já slyšet říkat ty dva mladíky. Rozhodl se proto jednat a dům vlastními silami zrenovovat. Nejdříve se zastavil v místním obchodě s prosbou, zda by byli ochotni darovat několik plechovek barvy. A setkal se s pozitivním ohlasem. Poté se zastavil za samotným Leonardem a zeptal se ho, zda by o natření domu vůbec stál. Ten měl ohromnou radost a na celou akci nadšeně přistoupil.

Po zásahu dobrovolníků
Autor: Josh Cyganik Po zásahu dobrovolníků

Dobrovolníky sehnal přes sociální síť

Josh na natírání prken a na další menší úpravy verandy před domem nezůstal sám. Na svůj soukromý facebookový profil napsal status, kde vylíčil celou situaci a požádal dobrovolníky z řad svých přátel o pomoc. Reakce byla neuvěřitelná. Status se začal řetězově šířit, až ho nakonec nasdílelo přes 6,5 tisíce lidí. Na samotnou akci, která proběhla v sobotu 18. července, pak dorazila víc než stovka dobrovolníků. Ti společnými silami stihli během jediného dne dům viditelně vylepšit.

Společná fotografie (vlevo Leonard Bullock s manželkou)
Autor: Josh Cyganik Společná fotografie (vlevo Leonard Bullock s manželkou)

Příběh obletěl média po celém světě a v mnoha lidech vzbudila Joshova reakce velký obdiv a respekt. On ovšem skromně dodává, že sám sebe nevidí jako nějakého hrdinu. Jednoduše prý udělal to, co se mu zdálo v tu chvíli správné.

K albu s fotografiemi z proběhlé rekonstrukce domu poté ještě dopsal výrok Mahátmy Gándhího: „Nejlepší způsob, jak najít sám sebe, je ztratit sám sebe ve prospěch ostatních.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Rekonstrukce sídla v Paradise Valley

Takhle se bydlí v ráji: Rekonstrukce sídla v Paradise Valley

JSSS XI (14), Luxusně útulný obývák - Obrázek 2

Partneři se po prodeji bytu pustili do náročné a nákladné rekonstrukce staré chalupy.

Jídelna je spojená s obývacím pokojem

Díky bílé barvě je starý dům po rekonstrukci vzdušný a světlý


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama